Rusya Ukrayna gerginliği sonrasında Ukrayna'nın yanında olan ancak Rusya ile ikili ilişkilerimizi de zedelemeyen yönetimin bu politikası sonrası Türkiye'nin bu kış doğalgaz konusunda sıkıntı yaşayıp yaşamayacağı merak konusu olmuştu.

Dünya çapında pek çok devlet bu konuda sorun yaşayacağını ve bu kış doğalgazda kısıtlama uygulamasına gideceğini duyurmuştu.

Doğalgazda yaşanan bu kriz sonrası vatandaşlar Türkiye'de de bu tür bir sorun olup olmayacağını merak ederken açıklama geldi. Türkiye'nin en önemli kurumlarından olan BOTAŞ tarafından yapılan bu yeni açıklama ile bilgi kamuoyu ile paylaşıldı.

İşte BOTAŞ'ın açıklaması;

Kamu personel alımında yeni gelişme! Belediye zabıta alım ilanı yayımladı Kamu personel alımında yeni gelişme! Belediye zabıta alım ilanı yayımladı

"Ülkemizin stratejik önemi haiz Kuruluşu BOTAŞ aleyhine algı oluşturmaya yönelik maksatlı ve gerçek dışı haberler ile kamuoyu gündemi meşgul edilmektedir.

Silivri Genişletme Projesi kapsamında tesisin bütünüyle tamamlanmasına yönelik faaliyetler de devam etmektedir. Bu kapsamda gerçekleştirilen kapasite artışı sonucunda hedeflenen 4,6 milyar metreküp toplam kapasite hedefine ulaşılmıştır. Temmuz ayı içerisinde Sayın Bakanımızın ifade ettiği depolama değerleri ise o gün tarihiyle ulaşılan kapasite artışını da içermektedir.

Silivri Yer Altı Doğal Gaz Depolama Tesisi kapasitesinin 3,2 milyar metreküp olan toplam depolama kapasitesinin 4,6 milyar metreküpe ulaşması ile Depolama Lisansının tadili amacıyla EPDK’ya 3 Ağustos 2022 tarihinde başvuru yapılmıştır. Bununla birlikte, Depolama Lisansı tadil sürecinin EPDK nezdinde devam etmesi nedeniyle bildirimler mevcut lisans değerleri referans alınarak yapılmaktadır. Silivri Yer Altı Doğal Gaz Depolama Tesisi rezervuarlarında 4,6 milyar metreküp depolama gazı bulunmakta olup hem Tuz Gölü hem de Silivri Tesislerinde depo doluluk oranı yüzde 100’e ulaşmıştır.”

Bu açıklamalar sonrasında Türkiye'nin doğalgaz rezerv sorunu olmadığı ve bu yıl diğer büyük devletlerde olduğu gibi doğalgaz kısıtlama uygulamasına gidilmeyeceği öğrenilmiş oldu.