Borcu Olanlara Son Uyarı! Başvuranların Borcunun Büyük Kısmı Silinebilir!

Devlet tarafından tanınan yapılandırma süreci için geri sayım başladı. Vatandaşlara borçlarının yüzde 90'lık kısmının silinmesi için son uyarı yapıldı.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Haber Kredi - Serhat KARAMAN

Pandemi sürecinde ekonomik anlamda zor zamanlar geçiren vatandaşlar için devlet yeni bir hak tanıdı. Devlete olan borçların yapılandırılması için tanınan sürenin sonuna gelinirken, bu süreçte son uyarılar da ardı ardına yapılmaya devam ediyor.

Yapılandırma fırsatı için son tarih yarın olarak açıklandı. 30 Eylül akşamına kadar vergi daireleri üzerinden tüm yapılandırma başvurularının tamamlanması gerekiyor. Süre dolduktan sonra yapılan başvuruların kabul edilmeyeceğinin altı çizildi.

YAPILANDIRMADA SÜRE UZATILACAK MI?

Borcu Olanlara Son Uyarı! Başvuranların Borcunun Büyük Kısmı Silinebilir!2

Yapılandırma için uzun zamandır başvuru süreci devam ediyordu. 30 Eylül tarihi itibariyle ise başvuru sürecinin son bulması bekleniyor. Süre dolarken aynı zamanda yeniden bir uzatmanın olup olmayacağı da merak konusu oldu.

Yetkili isimler yeniden yapılandırma sürecinin uzatılmayacağını düşünüyorlar çünkü aslında bir süredir yapılandırma süreci devam ediyordu. Son başvuru tarihi ilk etapta 31 Ağustos olarak belirlenmişti. Ancak herkesin bu süreçten sorunsuz bir şekilde faydalanabilmeleri için başvuru tarihi bir ay daha uzatıldı ve sonucunda 30 Eylül olarak belirlendi. Yeniden uzatılmasının ihtimaller arasında olup olmayacağı bilinmiyor.

GECİKME ZAMLARININ NEREDEYSE TAMAMI SİLİNEBİLİR

Yapılandırma devlete olan borçların çok büyük bir kısmını kapsıyor. Bu süreçte yapılandırma ile çeşitli kolaylıkların da sağlanması bekleniyor. Pek çok borçlu, mevcut borçlarını uzun süredir ödemekte zorlandıkları için gecikme zammı ve gecikme cezası ile ilgili problemler yaşıyor.

Yapılandırmanın hayata geçirilmesinin ardından gecikme zammı ve gecikme cezaları silinecek. Bunun yerine alacakların Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi Değişim Oranı üzerinden hesaplanmasına karar verildi. Bu durum aynı zamanda gecikme zam ve cezalarının yüzde 90’lık kısmının silinmesi olarak ifade ediliyor.  

HABERİ PAYLAŞ: