Borcu Olanlar için Son Duyuru! 4 Gün Kaldı!

Devlete borcu olanlar için geri sayım başladı. Borçlu olanların borçlarını uygun şartlarda yapılandırmaları için son 4 günleri kaldı!

Ekonomi 27.09.2021 - 09:43 27.09.2021 - 09:43 Serhat Karaman

Vatandaşın bireysel borçlarının yanı sıra devlete olan borçlarının miktarı da oldukça fazla. Günümüzde vergi, sigorta, prim, öğrenim kredisi, trafik cezaları ve daha fazlasının olduğu borçlar vatandaşın belini bükmeye devam ediyor. Devlet zaman zaman borçların silinmesi, daha kolay şartlarda ödenerek kapatılması için birtakım kolaylıklar sağlamaya devam ediyor.

Devlet son olarak borç yapılandırması hakkı sunarak süreci çok daha kolay bir hale getirdi. Zaman zaman çıkardığı yapılandırma hakkı pek çok vatandaşın uzun süreden sonra derin bir nefes almasını sağlıyor. Son olarak yapılandırmanın sona ermesi için geri sayımın başladığı öğrenildi.

BORÇLARIN ÖDENMESİ İÇİN SON 4 GÜN KALDI!

Yapılandırma kanunun fırsatlarından yararlanmak isteyenler için yapılan son açıklamalarda son başvuru tarihi 30 Eylül olarak açıklandı. Bu süreç içerisinde vatandaşların mevcut borçlarını taksitler halinde gecikme faizi ve cezaları silinerek ödemeleri halinde vergi dairelerine başvurmaları gerekmektedir.

Vergi dairelerinde ise bu süreçte yoğunluğun son derece fazla olduğu belirlendi. Son zamanlarda yapılandırma için gerçekleştirilen başvuruların 4.5 milyonu geçtiği öğrenildi. Yapılandırmanın yapıldığı tutar ise bu süreçte 110 milyar liradan fazla olarak belirlendi.

BORÇLULARA ÖDEME KOLAYLIKLARI SUNULUYOR!

borç yapılandırma

Yapılandırma imkanı ile birlikte devlete olan tüm vergi, prim ve çeşitli cezaların ödemelerinin taksitlendirme seçeneği ile ödenebileceği belirtildi. Ödemelerin yapılandırılması halinde gecikme cezaları ve faizler silinerek yeniden düzenlenecek.

Yapılandırma sonucunda ilk taksit ödemelerinin en geç 1 Kasım tarihine kadar yapılması bekleniyor. Yapılandırma ile birlikte ödemeleri üst üste iki kez geciktirenlerin yapılandırma hakları yanmış olacak. Vergi incelemesine girmiş olan mükellefler de bu süreçte haklarında yapılan incelemelerin bitmesinin ardından düzenlemelerden yararlanabilecekler.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@