Blokzincir Tabanlı Dijital Türk Lirası 2022'de Piyasaya Sürülecek

Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı'nda yer alan bilgilere göre dijital Türk Lirası çalışmaları devam ediyor. Dijital Türk Lirasının gelecek yıl piyasaya sürülmesi planlanıyor…

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Haber Kredi - Serhat KARAMAN

Tüm dünyada Merkez Bankaları tarafından çıkarılan dijital tabanlı itibari para birimleri için çalışmalar sürerken, benzer bir hamle Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan (TCMB) geldi. Edinilen bilgilere göre blokzinciri tabanlı dijital Türk lirasının gelecek yıl uygulamaya konulması planlanıyor. 2022 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’ndan gelen bilgilere göre uluslararası ticaret sisteminde kabul görecek alternatif paraların geliştirilmesi amacıyla ülke iş birlikleri kurulacak.

TCMB Dijital Türk Lirası Çalışmaları Devam Ediyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yapılan çalışmalarla blokzinciri tabanlı dijital Türk lirası için yeni hedefler belirlendi. Dijital Türk Lirası Araştırma Geliştirme Projesi birinci faz pilot bulgularına göre, daha geniş katılımlı ileri aşama pilot testler gerçekleştirilecek. Böylelikle ileri teknolojilerin dijital Türk lirası ihtiyaçlarına uygunluklarına yönelik araştırma ve geliştirme çalışmaları sürdürülecek.

Çevrim dışı ödemelerin yanı sıra programlanabilir para hizmetlerine yönelik teknolojik altyapı oluşturulacak. Bu kapsamda dijital Türk lirası için araştırma, geliştirme ve test çalışmaları düzenlenecek. Böylelikle TCMB tarafından piyasaya sürülmesi planlanan dijital Türk lirası sisteminin diğer sistemler ile entegre olması sağlanacak.

ASELSAN, HAVELSAN ve TÜBİTAK Proje Ortakları

Merkez Bankası, bu hedefler doğrultusunda geçtiğimiz ay ASELSAN, HAVELSAN ve TÜBİTAK ile ikili mutabakat zabıtları imzalamasıyla dikkatleri üzerine çekti. Yapılan ortaklıklar çerçevesinde Dijital Türk Lirası İşbirliği Platformu oluşturuldu. Bu proje kapsamında hayata geçirilecek birinci faz bulgularına göre platforma yeni katılımlar sağlanması bekleniyor.

Dijital Türk Lirası Ağı için gerçekleştirilecek ilk çalışmalar birinci faz pilot uygulamaya dahil edildi. Teknoloji paydaşları ile dar kapsamlı ve kapalı devre pilot uygulama testleri yapılacak. Blokzincir teknolojisinin yanı sıra dağıtık ödeme sistemlerinin kullanımı ile anlık ödeme sistemlerinin entegrasyonu sağlanacak.

Bu çalışmalarla birlikte dijital Türk lirası Ar-Ge projesi kapsamında çeşitli testler gerçekleştirilecek. Birinci faz sonuçları, testlerin tamamlanmasının ardından kamuoyu ile paylaşılacak. Blokzincir teknolojisinin gümrük ve lojistik süreçlerinde nasıl uygulandığı takip edilecek ve dijital Türk lirası bu süreçlere uygun hale getirilecek. Çalışmaların 2022 yılında sonuç vermesi bekleniyor.

HABERİ PAYLAŞ:
HABER KREDİ EDİTÖRÜNDEN