Bireysel Emeklilik Sisteminde Yeni Dönem Başlıyor! Sistemden Çıkma Çilesi Son Bulacak

Bireysel Emeklilik Sistemi üzerinden gelen şikayetlerin son bulması için çalışmalar devam ediyor. Yeni dönemde artık sistemden çıkış yapmadan birikim çekilebilecek.

Ekonomi 29.09.2021 - 15:50 29.09.2021 - 15:50 Serhat Karaman

Son yıllarda Bireysel Emeklilik Sistemi üzerinde birtakım şikayetler gündeme gelmeye başlamıştı. Özellikle birikimlerini çekmek isteyenlerin sistemden çıkışları sırasında yaşamış oldukları sorunlar gündeme gelmişti.

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı tarafından yapılan son açıklamalar ile birlikte yeni düzenlemelerin Türkiye ekonomisi için önemine vurgu yapıldı. Özel emeklilik sisteminin ve dolayısıyla sigortacılık sürecinin yeni dönemdeki katkılarının son derece önemli olması bekleniyor.

SİSTEMDE DEVAMLILIK SAĞLAMAK İÇİN YENİ FORMÜL BELİRLENDİ

Bireysel Emeklilik Sisteminde Yeni Dönem Başlıyor! Sistemden Çıkma Çilesi Son Bulacak

Bireysel Emeklilik Sistemi üzerindeki cazibenin yeni dönemde artırılması bekleniyor. Bunun için sistemin geliştirilmesi için birtakım formüller belirlendi. Uzun vadeli olarak uygulanması için yeniliklerin devreye sokulması gerektiği düşünülüyor.

Yeni düzenlemelerde Bireysel Emeklilik Fon Alım Satım Platformu hayata geçirildi. Bu durumda tüm BES katılımcılarının emeklilik yatırım fonlarının seçimi konusunda rahat ve özgür olmaları sağlanacak.

Sistemin birleşik ve bütüncül olmasına karar verildi. Kısa vadeli olarak ortaya çıkan nakit ihtiyaçları nedeniyle şimdiye kadar pek çok katılımcı birikimlerini alarak sistemden çıkış yapmak istemişti. Bunun üzerine kısmi çekimlerle birlikte yeni dönemde bu olumsuzluğun ortadan kaldırılması, çekim yaparak sistemde kalmaya devam etmesi amaçlanıyor. Böylece sistemin devamlılığının sağlanması bekleniyor.

BES AKTARIMLARININ ARTIRILMASI PLANLANIYOR

Son dönemlerde BES aktarımlarının giderek yükseldiği, vatandaşın ilgisinin arttığı ve kafalarındaki soru işaretlerinin son bulduğu belirlendi.

Kısacık zaman diliminde 18 yaşından büyük 50 bin kişinin sisteme dahil olduğu ortaya çıktı. Sadece bu kişilerin fon büyüklüğü ise 40 milyon lira oldu. 2021 yılının sonuna kadar özel emeklilik şirketleri üzerinden BES’e sağlanacak fon aktarımında beklentiler büyük. En az 5 milyar liralık bir aktarımın sağlanması bekleniyor.  

Gelişmelerden Haberdar Olun

@