Başarılı tahmin ve öngörüleri ile dikkat çeken ve sosyal medya hesapları ile sürekli olarak paylaşımlar yaparak vatandaşları uyaran Tunç Şatıroğlu'ndan yeni açıklamalar geldi. Şatıroğlu yaptığı açıklamaları sosyal medya hesabı üzerinden duyurdu.

Borsa ile ilgili açıklamalarda bulunan Şatıroğlu yaptığı açıklamalarla dikkat çekti. İşte Tunç Şatıroğlu'nun açıklamaları!

Borsada asıl olan değer yatırımıdır. Teknik analiz faydalandığımız bir disiplin olup, yatırım kararlarımızı temel analize göre vermemiz geçerli yöntemdir. Temel analize göre almayı veya satmayı düşündüğümüz bir hissede teknik analizle uygun seviyeleri bulmaya çalışırız.

Sadece fiyat ve hacim verisiyle yani teknik analizle hisse seçimi yapmak, risk yönetimiyle desteklense bile sürdürülebilir kazanç elde etmek için uygun değildir.

Türkiye'de sığ piyasası olan hisseler, ve türlü manipülasyon iddiaları temel analizin önemini azaltsa da bunu yok saymak doğru değildir. Çok daha zorlu bir piyasa olduğu için riski daha da azaltmak gerekir. Bu da ancak bir yıl ve daha uzun vadeli yatırımla mümkündür.

Birkaç günlük al satlar ile para kazanmaya çalışmak risk yönetimi yapılsa bile yüksek riskli bir iştir. Genellikle temel analizi bilmeyen, öğrenmek de istemeyen kişiler tarafından tercih edilir. Asıl olan değerdir. Borsa her şeyin fiyatını bilen ama değerini bilmeyenlere doludur.

Sermayesiz e-ticaret nasıl yapılır? İnternetten tişört tasarlayıp satarak para kazanmanın yolları neler? Sermayesiz e-ticaret nasıl yapılır? İnternetten tişört tasarlayıp satarak para kazanmanın yolları neler?

Uzun vadeli yatırım bir hissenin turşusunu kurmak demek değildir. Bu işten anlamayan kişiler uzun vadeli yatırımı aşağı gördükleri için bu tür söylemlerde bulunurlar. Dikkate almayınız.

Sabırlı olmayın öğrenmelisiniz. 3 ayda yüzde 40-50 getirisi olmuş hisseler 3 gün düşünce öldük bittik demeye başlıyorsanız kur korumalı mevduata geçmelisiniz. Borsa size göre değildir.

Şişecam'ın dolar bazındaki son bir yıllık getirisi yüzde 80'dir. Anca bu yükselişte fiyat artışı düz bir çizgi şeklinde olmamış fiyat bazen inmiş bazen de çıkmıştır. Okuduğunuzu da anlamaya çalışmalısınız. Sosyal medyada bir çok bilgiye öylesine bakılıp geçilmektedir.

Benim dolar bazında yıllık yüzde 80 getiri dememi dahi TL bazında zannedip "ama bir yılda enflasyon daha fazla oldu" diyecek çok kişi vardır. Ayrıntılara dikkat ediniz.

Editör Notu: Yukarıda haber metninde yer alan bilgi, oran ve değerler ilgili uzmanın yorumlarına dayanmakta olup kesinlikle yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Yatırım yapılması tavsiye edilmemektedir.