Geride bıraktığımız hafta akaryakıt fiyatlarına peş peşe gelen zamlarla zor durumda kalan araç sahipleri kasko ve zorunlu trafik sigortası fiyatlarına da gelen zamlarla iyice bunalmıştı. Motorin ve benzin fiyatlarına gelen zamlarla yeniden 30 TL koşusu başlarken araç sahiplerine yeni bir zam haberi daha verildi. 

Peş peşe gelen zam haberleri ile kontak kapatma noktasına gelen araç sahipleri bu seferde 2023 yılında ödenecek olan TÜVTÜRK araç muayene ücreti rakamları ile şok yaşadı. Kasım ayında Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanacak olan Ekim ayı enflasyonu rakamı ile beraber 2023 yılı yeniden değerleme oranı da kesinleşmiş olacak. Bu oran ile aynı zamanda 2023 yılı araç muayene ücreti de belirlenmiş olacak. 

Ziraat Bankası kartı olanlar dikkat! Harcamalarınıza özel 475 TL verilecek! Ziraat Bankası kartı olanlar dikkat! Harcamalarınıza özel 475 TL verilecek!

2023 YILI TÜVTÜRK ARAÇ MUAYENE ÜCRETİ KAÇ TL, NE KADAR OLACAK?

Açıklanacak olan 2023 yılı yeniden değerleme oranı rakamı ile beraber araç muayene ücreti rakamları da kesinleşmiş olacak. Ekonomistler şu anda öne çıkan verilerin ışığında Ekim ayında açıklanacak olan enflasyon beklentisi rakamını yüzde 2,5 olarak hesapladı. Bu oran ile beraber 2023 yeniden değerleme oranı yüzde 120 olarak gerçekleşiyor. 

muayene-manşet

2023 ARAÇ MUAYENE ÜCRETİ KAÇ TL OLACAK?

Araç muayene ücreti Ekim ayında kesinleşecek olan yeniden değerleme oranı ile zamlanacak. Yeniden değerleme oranı şu anda elde olan veriler ışığında yüzde 120 olarak hesaplanırken bu da rekor zam gelmesi anlamına gelecek. Hatırlanacağı üzere araç muayene ücreti yılbaşında gelen zamla 372 liradan 507 liraya yükselmiş, araç sahipleri büyük bir tepki göstererek zammın geri alınmasını talep etmişti. 

2022 yılının sonunda yeniden değerleme oranı ile yüzde 120 zam gelmesi durumunda araç sahipleri araç muayene ücreti 2023 yılında 507 liradan 1.115 liraya yükselmiş olacak. Söz konusu rakam Kasım ayının ilk haftasında TÜİK tarafından açıklanan enflasyon raporu ile kesinleşmiş olacak. Zamlar nedeni ile araç sahipleri son dönemde oldukça zor günler geçiren araç sahipleri araçlarını satmaya yönelirken özellikle de araç muayene ücretlerine gelen zamlar yılbaşında da hatırlanacağı üzere büyük tepki çekmiş, sosyal medyada günlerce zamların geri çekilmesi talep edilmişti.