BİM, A101, ŞOK! Hepsi Birden Duyurdu! Marketlerde Yağ Fiyatları Ne Kadar Oldu? İndirim Devam Ediyor!

Yeni ekonomi düzenlemesinin ardından düşen kur sonrasında zincir marketlerden indirim haberleri gelmeye devam ediyor… 

Ekonomi 30.12.2021 - 09:03 30.12.2021 - 09:03 Serhat Karaman

Türkiye’nin önde gelen zincir marketleri arasında yer alan BİM, A101 ve ŞOK, kurda yaşanan sert yükseliş sonrasında temel ihtiyaç ürünleri dahil olmak üzere birçok üründe ciddi oranda zam yapmışlardı. Kur korumalı TL mevduat sistemi sonrasında düşüşe geçen kur sonrasında ise bu kez arka arkaya indirim haberleri geliyor. 

Fiyatları en çok yükselen ürünlerden biri olan 5 lt Ayçiçek yağının yanı sıra un, şeker, tuvalet kağıdı ve daha birçok ürün bu kapsamda yüksek fiyatları ile dikkat çekiyordu. Düşen kur sonrasında marketlerden yeni indirim hamleleri geldi.

Zincir Marketlerde En Ucuz 5 Litre Ayçiçek Yağ Fiyatları 

Türkiye’nin en büyük zincir marketleri arasında yer alan birçok işletme indirimlerini açıklamaya devam ediyor. Başta Ayçiçek yağı olmak üzere birçok benzer üründe indirimlerin piyasa şartlarına göre devam edeceği duyurusu yapılmıştı. BİM ve Migros tarafından geçtiğimiz günlerde arka arkaya gelen indirim açıklamaları sonrasında fiyatların düşüşe geçmesi ise vatandaşları memnun etti. 

İndirim sonrasında ise A 101, BİM, Şok, Migros, Tarım Kredi ve CarrefourSA 5 lt Ayçiçek yağ fiyatları 109 TL’ye kadar gerilemiş durumda. Vatandaşların ayrıca marketler tarafından belirli günlerde yapılan indirimlerden de yararlanarak avantajlı fiyatlarla ürünleri almaları sağlanacak. 1 lt Ayçiçek yağ fiyatlarında ise benzer bir indirimle 23 TL fiyat etiketi ile raflarda bulmak mümkün hale geldi. 

Zincir Marketlere Sebepsiz Zam Cezası Verildi! 

Kurda yaşanan artış sonrasında çok hızlı bir şekilde birçok ürüne zam yapan ve daha öncede kartelleştiklerine ilişkin sorunların gündeme gelmesinin ardından zincir marketlere bir darbe daha vuruldu. Rekabet Kurumu cezasından sonra BİM, A101, Şok , CarrefourSA ve Metro için Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu tarafından sebepsiz zam cezası kesildiği duyuruldu. 

Sebepsiz zam sonrasında beyaz peynirde yüzde 30’ları aşan zam sonrasında 5 zincir market için ceza gelmişti. Yüzde 20 – 30’lara varan haksız zamlar sonrasında 14 bin liradan 143 bin liraya kadar kurum tarafından marketlere yeni cezaların kesilmesi de öngörülüyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@