Rusya ile Ukrayna arasında patlak veren savaşın ardından brent petrol fiyatı ilk olarak 100 dolar seviyesini aşmış sonrasında ise 140 dolar barajını kırarak tüm dünyada büyük bir dalgalanma yaşanmasına neden olmuştu. Petrol fiyatında yaşanan yükselişin Rusya'nın elini güçlendirmesi nedeniyle ABD stratejik bir hamleye imza atmış ve petrol vanalarını sonuna kadar açma kararı almıştı. 

Petrolde arzın artması ile fiyatlar düşerken brent petrol fiyatı FED başta olmak üzere gelişmiş ülkelerin Merkez Bankaları tarafından yapılan faiz artırımlarının resesyon endişesini arttırmasıyla düşüş daha da hızlanmıştı. 80 dolar altını görerek büyük bir çöküş yaşayan petrol fiyatı sonrasında peş peşe hamleler gelirken brent petrolde tansiyonu yükseltecek ve fiyatı yukarıya taşıyacak kritik açıklamayı ise ABD yaptı. 

ABD PETROL VANALARINI YİNE KAPATIYOR! BRENT PETROL FİYATI NASIL ETKİLENİR, YÜKSELİR Mİ?

EYT'lilere müjdeler peş peşe gelmeye başladı! Başvuran kişiler çifte maaş hakkı kazanabilir EYT'lilere müjdeler peş peşe gelmeye başladı! Başvuran kişiler çifte maaş hakkı kazanabilir

OPEC üye ülkelerinin üretim kapasitesini düşürme kararı sonrasında yükselişe geçen ve yeniden 90 dolar seviyesine tırmanan brent petrol fiyatı için en kritik duyuruyu Amerika yaptı. Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean-Pierre tarafından yapılan açıklama tüm dünyada büyük yankı uyandırırken akaryakıt fiyatları için yükseliş endişesi yarattı. 

akaryakıt fiyatları

Hatırlanacağı üzere ABD petrol fiyatlarını düşürmek ve brent petrol fiyatına müdahale etmek için stratejik rezervlerini kullanıma açmış, günlük 1 milyon dolar varil petrolün piyasaya salınımını sağlayacaklarını duyurmuştu. Yapılan açıklama ile brent petrolün fiyatı düşüşü geçmiş tüm dünya rahat bir nefes almıştı. Dün konu hakkında açıklama yapan Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean-Pierre sürenin ay sonunda biteceğini hatırlatarak "Stratejik petrol rezervinden yeni petrol salımı düşünmüyoruz" ifadelerini kullanarak büyük yankı uyandırdı. 

brent petrol 5 ekim

BRENT PETROL FİYATINDA SON DURUM NE, AKARYAKIT FİYATLARI NE OLUR, BENZİN VE MOTORİNE ZAM BEKLENTİSİ VAR MI?

Stratejik petrol rezervinden yeni petrol salınımı yapılmayacağı açıklaması finans piyasalarında atom bombası etkisi yaratırken gözler brent petrol fiyatına çevrilmişti. Brent petrol yeni güne hafif düşüş yönlü 91,67 dolar seviyesinde başlarken söz konusu kararda ABD'nin stratejik petrol rezervlerinin 1984 yılından bu yana en düşük seviyeyi görmesinin payının büyük olduğu belirtildi. ABD tarafından alınan karar ile Mart ayından bu yana günde 1 milyon varil toplamda ise 180 milyon varil petrolün piyasaya sürüleceği ilan edilmişti.