Beklenen KDV İndirimi Geliyor! Hangi Ürünler İndirim Alacak?

Bir süredir artan fiyatlara tepki olarak KDV düzenlemesinin yapılması bekleniyordu. Sonunda beklenen açıklama yapıldı ve KDV düzenlemesi hakkında adım atıldı.

Ekonomi 27.01.2022 - 17:27 27.01.2022 - 17:27 Serhat Karaman

Son dönemlerde üst üste gelen zamlar vatandaşın bütçesini zorlamaya devam ediyor. Bu noktada Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından geçtiğimiz dönemlerde yeni açıklamalar yapılmıştı. Özellikle fiyatların düşürülmesi ve vatandaşın bütçesine uygun şekilde düzenlenmesi için gerekli adımların atılacağı belirlenmişti. 

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından KDV oranlarının sadeleştirilmesi planlanıyor. Bu durum pek çok ürünün KDV oranlarını etkileyeceği için fiyatlarda ciddi düşüşlerin yaşanması bekleniyor. Bu durum hakkında açıklamanın yapılmasının ardından merakla beklenmeye başlamıştı. 

KDV DÜZENLEMESİ HAKKINDA CUMHURBAŞKANI AÇIKLAMA YAPTI

KDV düzenlemesinin yapılmasının ardından pek çok ürün grubunun fiyat kapsamında etkileneceği belirtilmişti. Bunun üzerine vergi sisteminin sadeleştirilmesi planlanıyor. Hazine ve Maliye Bakanlığının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’da konu hakkında açıklamalarda bulundu. 

Cumhurbaşkanı açıklamalarında ‘Şimdilerde KDV oranlarının sadeleştirilmesi bekleniyor. Bu sayede bir vergi sadeleştirilmesi gerçekleştirilecek. Bununla birlikte ürün fiyatlarının düşürülmesi için her türlü yöntem masaya yatırılıyor’ ifadelerini kullandı. 

HANGİ ÜRÜNLERİN FİYATI DÜŞECEK?

Cumhurbaşkanı tarafından da vergi sadeleştirilmesi çözümünün gündeme taşınması üzerine hangi ürünlerin fiyatının düşeceği merak konusu oldu. Bununla birlikte neredeyse her ürünün fiyatının masaya yatırıldığı belirlendi. Bu durumda da arz talep dengesi göz önünde bulundurulacak ve vatandaşı harekete geçirecek adımlar atılacak. 

KDV dilimleri ise ürüne göre değişiklik göstermekle birlikte yüzde 1’den yüzde 18’e kadar çıkıyor. Sadeleştirme sonrasında nereye kadar düşürüleceği merak konusu oldu. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@