Bekçi olmak isteyenler dikkat: Bu şartları sağlamanız gerekiyor!

Bekçilik için aranan şartlar güncellendi. Bu şartları sağlayan herkes bekçilik başvurusu yapabilecek. İşte detaylar…

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Haber Kredi - Serhat KARAMAN

Bekçi olmak isteyenlerde aranan koşullardan biri T.C. vatandaşı olmalarıdır. Türk vatandaşı olmayanlar bekçilik şartları yerine getirmediği için başvuruda bulunamaz.

Bekçi Olmak İçin Koşullar Neler?

Bekçilik başvurusu için istenen şartlar şunlardır:

  • Minimum olarak ilkokul seviyesinde eğitim almak gerekir.
  • Askerlik görevinin bitmiş olması gerekir.
  • 18 yaşından küçük olanlar başvuruda bulunamaz.
  • 31 yaşından büyük olunması halinde bekçi olunmaz.
  • Adli sicil kaydının bekçi olmaya engel olmaması aranan şartlardandır.
  • Silah için herhangi bir sorunun olmaması gerekir.
  • İstenilen sağlık koşullarının yerine getirilmesi talep edilir.

Bekçi Olmak İçin Nasıl Başvurulur?

Bekçi olmak isteyenler için başvurular online olarak yapılır. Online başvuru için öncelikle “https://www.pa.edu.tr/” adresine girilir. Ardından duyurularda yer alan bekçi alımı ilanına tıklanır. Başvuru ile ilgili link ekranda yer alır. Başvuru linkine tıkanıldığında kişisel ve diğer bilgilerin dikkatli bir şekilde doldurulması istenir. Bilgiler doldurulduktan sonra “başvur” sekmesi ile işlem tamamlanır. Başvurular son başvuru tarihine kadar kabul edilir ve ardından değerlendirme süreci başlar. Sonuçlar ile ilgili süreç adaylara iletişim kanalları aracılığı ile bildirilir.

Bekçi Olmak için Hangi Sınava Girilir?

Bekçi alımlarında yazılı ve fiziksel sınav ile birlikte mülakat sınavı yapılır. Adaylar sınava girdikleri zaman sözel sorulara tabi tutulur. Bu sorulara benzer sorular internette pek çok yerde yer alır. Mülakat soruları hem gündemle ilgili hem de genel kültürle alakalı olabilir.  Mülakat sırasında sorulan sorular istenilen ve başarılı cevabı veren adaylar için olumlu değerlendirme şeklinde gerçekleşecek. Sınavı başarısız olanlar ise sınavdan eleniyor.

Mülakatta birden fazla soru sorulabilir. Soruların nerelerden geleceği tamamen sınavı yapan kurula bağlı olarak değişir. Değerlendirmeler de kurul tarafından yapılır.  Mülakat sınavından önce adayların yazılı sınavı geçmesi gerekir. Yazılı sınav konularına çalışan adaylar sınavda bilgilerini kullanıp test sınavını yapmak zorundadır. Yazılı sınavdan başarılı olanlar diğer sınavlara girme hakkı  kazanır. İki sınavın  dışında fiziksel sınav da yer alır. Fiziksel sınavın yapılmasının amacı adayların bekçilik için yeterli fiziki koşullara sahip olup olmadığını değerlendirmektir. Yapılan tüm sınavların genel değerlendirmesine göre adaylara sonuçları duyurulur. Sonuçlar açıklandıktan sonra bekçiliği kazanıp kazanamadıklarını öğrenebilirler.

Bekçi Olma Aşamaları Neler?

Bekçi olmak için öncelikle ilk aşama başvuru sürecidir. Başvuru şartlarını yerine getiren adaylar değerlendirmeye alınır. Ardından 3 adet sınava tabi tutulduktan sonra yeniden değerlendirme yapılır. Sonuçlar açıklandığında adaylara duyurulur. Değerlendirme sürecinde adaylardan sağlık raporu da istenir. Sağlık raporunda bekçi olunmasına dair herhangi bir engelin olmadığına dair bilgiler yer almalı ve adayların bekçiliğe engel bir sağlık sorunu olmamalıdır. Bekçi alımı sayısı her ilde farklı olabilir. İllerdeki ihtiyaca bağlı olarak bekçi alımı yapılır. İkamet ettiği ilin dışında başka bir ilde de bekçi alımı sınavına girilmesi mümkündür.

Bekçi Alımında Fiziksel Sınav Nasıl Olur?

Bekçi alımlarında fiziksel sınavda adaylara boy ve kilo kontrolü yapılır. Boy şartı olarak istenilen uzunluk minimum 167 cm’dir.  Boy konusunda dikkatli ölçümler yapılır ve 167 cm’nin altında olanlar elenir.  Fiziksel incelemeler sonucunda bekçilik için engel olan  fiziksel hasarların ya da yaraların da olmaması gerekir. Ayrıca kilo endeksine de bakılır. Boyu uygun olan adayların kilo endeksler en az 18, en fazla ise 27 olmalıdır. Bu ölçümler sınav anında yapılır. Verilen değerlerin altında ya da üzerinde olanlar fiziksel sınavda başarılı sayılmaz. Sınava başvuru yapmadan önce endekslerin ölçülmesi sınavda sorun çıkmaması açısından önemlidir.  Gerekli incelemeler yapılır ve rapor halinde getirilir. Daha sonra bu rapor kurul tarafından incelenir.

HABERİ PAYLAŞ:
HABER KREDİ EDİTÖRÜNDEN