Bebek Hasretine Son! SGK Desteği İle Tüp Bebek Tedavisi Mümkün! Çiftler Bu Haberi Bekliyordu!

Evlat sahibi olmak isteyenler müjde! SGK'dan beklenen duyuru geldi. Tüp bebek tedavisine devlet desteği.

Finans 25.09.2021 - 15:00 25.09.2021 - 15:00 Serhat Karaman

Her çift evlat sahibi olmak için can aaatmakta ve bu uğurda onlarca yol deneyerek binlerce lira masraf yapmakta. Bu kapsamda, bebek hasreti çekenlerin en çok başvurduğu ve en etkili yöntem olarak tüp bebek tedavisi karşımıza çıkmaktadır. Tüp bebek tedavisinin belirli bir kısmı devlet tarafından karşılanıyor olması da çiftleri bu yönteme daha çok çekmekte.

SGK Masraflara Ortak Oluyor!

Tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olmak isteyen eşlerin son zamanlarda teknolojinin de ilerlemesi ve ülkemizde de yaygınlaşması ile en çok başvurduğu yöntemlerin başında gelmekte. Ancak bu teknolojinin ilerlemesi ve yaygınlaşmasına rağmen hala bir miktar masraflı bir yöntem olması akıllara çiftlerin bu masrafları nasıl karşılayacağı sorusunu getiriyor. İşte tam burada devlet, SGK aracılığı ile devreye girerek tüp bebek tedavisi masraflarına ortak oluyor.

SGK’nın Destek Oranları

Devlet tüp bebek yöntemi uygulayacak olan çiftlere belirli oranlarda ve belirli periyotlarda destek sağlıyor.  Bu oranlar Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenmekte olup, eşlerin ilk uygulamasında ortaya çıkacak masrafların yüzde 30’un SGK tarafından karşılanıyor. Tedavinin görüldüğü hastaneye katkı payı olarak verilen oran direkt olarak hasteney ödeniyor.

Maalesef bazı durumlarda çiftlerin ilk tüp bebek uygulamaları başarılı olmayabilir. Bu durumda 2. kez tüp bebek denemek isteyen çiftlerin SGK’ya başvurmaları halinde ortaya çıkan masrafların yüzde 25’i karşılanıyor. 2. tüp bebek tedavisinde de başarılı olamayan eşlerin 3. kez denemeleri halinde SGK oluşan masrafların yüzde 20’sini direkt olarak hastaneye katkı olarak ödemeye devam ediyor. Tüm bu ödemeler tedavi uygulamasının yapıldığı hastaneye ödeniyor. Böylece bebek sahibi olma hayali kuran çiftlerin 3 tedavi denemelerinin belirli oranları devlet tarafından karşılanmış oluyor. Bu desteğin yanı sıra, kullanılan ilaçların oluşturduğu masraflarında yüzde 30’u SGK tarafından karşılanıyor.

Şartlar Neler ?

Son 3 yıl içerisinde çocuk sahibi olmayı denediğinizi fakat olmadığını raporladığız taktirde ve 23 ile 43 yaş arasında iseniz SGK’ya başvurarak tüp bebek desteği alabilmeniz mümkün.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@