Başarılı ve ünlü ekonomist Tunç Şatıroğlu gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Şatıroğlu tarafından yapılan açıklamalar dikkat çekiti.

Enfalsyona değinen başarılı ekonomist Tunç Şatıroğlu, resmi sosyal medya hesabından yapmış olduğu paylaşımlar ile Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ve ekonomik koşulları eleştirdi. Şatıroğlu tarafından yapılan paylaşımlar ekonomi takipçilerinin radarında yerini aldı.

2021 yılında başlayan ekonomik sıkıntılar hız kesmeden ilerledi. Ekonomik darboğaz nedeniyle otomobilden konuta, teknolojik aletlerden temel ihtiyaçlara her kategoride yer alan ürünlerin fiyatlarında artış gözlemlendi. Gelen zamlar sonrası vatandaşların cepleri yanarken pek çok ekonomist para politikasını eleştirdi. Ekonomi uzmanları tarafından yönetimin para politikası ve enflasyon oranları sürekli olarak eleştirilirken fiyatlarda aşağı yönlü düşüş gözlemlenmedi.

Son olarak ünlü ve başarılı para ve piyasalar uzmanı Tunç Şatıroğlu da enflasyon oranları ve yönetimin para politikasını ağır şekilde elştirdi. Şatıroğlu resmi sosyal medya hesabından yapmış olduğu paylaşım ile Bakan Nureddin Nebati'yi kızdıracak açıklamalarını gündeme getirdi. Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Şatıroğlu şu ifadeleri kullandı;

"Kur 7,20'den gelmiş 18,40'a TÜİK'e göre enflasyon 15'den gelmiş 80'e. Milyarlarca dolar bozulmasına rağmen TCMB'nin swap hariç net rezervi hala daha eksi 52 Milyar dolar. Ama Türkiye Modeli çok iyi! Realiteyle bağlar kopmuş. Propaganda gerçeklerin yerine geçmiş. Gram kaybedilmemiş.

BİM'de indirim fırtınası başladı! 21 Ekim aktüel ürünler kataloğu yayınlandı BİM'de indirim fırtınası başladı! 21 Ekim aktüel ürünler kataloğu yayınlandı

Sene başında sadece baz etkisiyle, hiçbir şekilde sıkı para politikası uygulamadan, yani enflasyonla mücadele etmeden enflasyon oranında matematiksel olarak düşüş olur. Bunu sahiplenmek zorunda kalmak ne acı. Çünkü sahiplenebilecek bir başarı yok. Çünkü enflasyonla mücadele yok."

Screenshot_15

Twitter hesabından yapmış olduğu paylaşımlarda bu ifadeleri kullanan Şatıroğlu'nun paylaşımını vatandaşların bir kısmı büyük ölçüde desteklerken bir kısmı ise Şatıroğlu'nu eleştirdi. Bazı vatandaşlar ise Şatıroğlu'nun eleştirisini kabul ederek kendisinin çözüm önerilerinin neler olduğunu sordu.