Türkiye'nin en iyi ve sayılı finans uzmanları arasında yer alan ve her açıklama ya da uyarısı ile gündemin üst sıralarında yer alan Selçuk Geçer'den yıl sonu dolar tahminine revize geldi. Geçer, yıl sonu dolar tahmini ile görenleri şaşırttı.

Dolar yıl sonunda 30 TL olacak ddiyen Geçer bu sefer yıl sonu için öngörüsünü değiştirdi. Geçer'in yıl sonu için dolar tahmini değişkenlik gösterirken son açıklamaları gündeme bomba gibi düştü. Geçer, yıl sonu dolar tahminleri için iki farklı durumdan bahsetti ve şu ifadelerle yeni tahminlerini paylaştı;

HEDEFLER GERÇEKÇİ DEĞİL!

“Merkez Bankası’nın beklenti anketi açıklandı ve dolar yükselmeye devam edecek diyorlar. Açıklanan rakamlar gerçekçi değil. Kasım ve Aralık aylarında dolar kurunda sert hareketler olacak ve 20 TL’nin üzerinde dolar kurunu konuşmaya başlayacağız. Merkez Bankası beklenti anketindeki hedefler gerçekçi değil ama onlar da yıl sonuna yakın yüksek dolar kurunu konuşmaya devam ederler.

DOLA KURU YÜKSELİŞİNİ SÜRDÜRECEK!

Tarım üretici fiyatları yükseliyor ve gıda fiyatlarının düşmesini beklemeyin. Enflasyon böyle yükselirken dolar kurunun aynı yerde kalması mümkün değil. Baskılayarak bir seviyede tutabilirler ama bu baskıyı devam ettiremezler. Zaten son 1 yıllık sürece bakım adım adım bir yerde sabitliyorlar kuru sonra bir üst seviyeye geçiliyor orada baskılamaya başlıyorlar. Bu ne demek? Dolar kuru yükselişini sürdürecek.

RESMİ ENFLASYON GERÇEK ENFLASYONUN YARISI

Memur, emekli ve asgari ücret zamlarına da değinmek gerekiyor. Ocak ayında bu gelirlere çok yüksek zamlar yapılacaktır. Ancak bir konuya özel dikkat etmek gerekiyor. Enflasyon rakamları baz alınarak biraz üzerinde zam yapılabilir. Lakin resmi enflasyon gerçek enflasyonun neredeyse yarısı. O rakama göre zam yapsanız ne olacak. 1-2 ay sonra yine fakirleşme enflasyonunda insanları bırakacaksınız.

İslam Memiş altın ve dolar için dikkat çeken uyarıda bulundu! Yaz ayında getirisi çok olacak İslam Memiş altın ve dolar için dikkat çeken uyarıda bulundu! Yaz ayında getirisi çok olacak

CARİ AÇIK YIL SONUNDA 70 MİLYAR DOLARIN ÜZERİNDE OLACAK!

Cari açıktan tehlike sinyalleri geliyor. 40,9 milyar dolara kadar ulaşıldı. Yıl sonunda 70 milyar doların üzerinde cari açık olacak. Bu da dolar kuru üzerinde ekstra baskı oluşturacak. Bu baskı kurun yukarıya sıçramasına zemin hazırlayacak. Dolar kurunun yükselmesi hatta çok sert yükselmesi için zemin hazırlanıyor.

DOLAR İYİ İHTİMALLE 24- KÖTÜ İHTİMALLE 40 TL

Dünyada ekonomik sorunlar devam ediyor. Mevsimsel avantajlar geride kaldı. Bütün dünyada enflasyon artacak. Üretimin azalması ile bir kıtlık ekonomisi doğabilir. Bütün faiz artırımlarına rağmen maliyet enflasyonu artmaya devam edecek. Küresel tarafta enflasyon düşmeyecek ve faiz artırımlarına devam edecekler. Türkiye ise faiz gerçekliğini kaybetti. Merkez Bankası beklenti anketinde yıl sonunda 19 TL seviyelerinde bir dolar kurundan bahsediyorlar. Yıl sonunda eğer kurda kırılma olmazsa büyük ihtimalle 23 TL – 24 TL seviyelerinde yılı kapatırız. Bahsettiğim kırılma olursa o zaman 35 TL – 40 TL seviyesini görürüz.