Bankaların 32 Günlük Mevduat Faizinde Son Durum! Faizler Çakıldı

Merkez Bankası'nın politika faizinde 200 baz puanlık sert indirim yapmasından sonra bankaların mevduat faizleri merak ediliyor. Burgan Bank, Anadolubank, ve ING mevduat faizlerinde deprem yaşanıyor!

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Haber Kredi - Serhat KARAMAN

Mevduat hesabı faiz oranlarındaki değişiklik bankada parasını tutanları şaşırtmaya başladı. Bilindiği üzere mevduat hesabı, bankanın bir süreliğine parayı değerlendirip o paraya dair bir faiz sunması şeklinde kullanılan bir hesap türüdür. Bu hesap türüne sahip olan vatandaşlar, 32 veya daha fazla günler için mevduat faizi oranında getiri elde edebiliyor. Ancak Merkez Bankası’nın politika faizlerini yüzde 18 seviyesinden yüzde 16’ya sert şekilde düşürmesi, bankaların mevduat faizi politikalarında deprem yarattı.

32 Günlük Mevduat Faizi Adeta Çakıldı

Merkez Bankası’nın ekim ayındaki toplantısında faizlerde 200 baz puanlık indirim yapması, bankaların mevduat faiz oranlarını etkiledi. Bu anlamda 32 günlük ve 46 günlük faiz getirisini merak edenler, şok rakamlarla karşılaştı. Daha önceden Merkez Bankası faiz kararını açıklamadan evvel yüzde 20 seviyesinde gezen mevduat faizi oranları bir anda yüzde 14 ve yüzde 17 seviyelerine kadar geriledi.

Mevduat faizinde yüksek getiri vaat eden bankalar arasında yer alan Burgan Bank, Anadolubank, ING, Alternatif Bank ve Enpara.com faiz oranları merak konusu oldu. Bankalardan yapılan son dakika duyuruları ile 32 günlük mevduat faizinde indirim yapıldığı açıklandı. İşte mevduat faizinde popüler bankaların faiz oranlarında son durum…

ING, Alternatif Bank Mevduat Faizleri

Mevduat hesabına para yatırmak isteyenler için 50 bin TL ve 32 günlük mevduat faiz oranları Anadolubank’ta yüzde 17.25 oranında faiz uygulanıyor. Net kazanç aylık 718.36 TL’ye geliyor. Alternatif Bank mevduat faizi de 17.75 oranında olduğu için 50 bin TL para yatıranın net kazancı aylık 739.16 TL oluyor.

Mevduat hesaplarında tercih edilen ING e-Turuncu Hesaplılara 50 bin TL için yüzde 19 oranında faiz veriliyor. Böylelikle mevduat hesabı sahibinin aylık net kazancı 791.23 TL’ye denk geliyor. Son olarak Enpara vadeli hesap açanlara yüzde 14.50 faiz oranı uygulandığı için net kazanç aylık 603 TL’ye denk geliyor.

HABERİ PAYLAŞ:
HABER KREDİ EDİTÖRÜNDEN