Merkez Bankası tarafından üst üste yapılan faiz indirimi taşıt kredisi faiz oranlarına yansımaya başladı. Bireysel kredi paketlerinde en çok araç kredisi faiz oranları düşerken yine kredi onayı en çok verilen pakette bu oldu. Rekor seviyelere ulaşan araç fiyatları vatandaşın kendi birikimi ile ev sahibi olmasını zorlaştırmıştı. En ucuz sıfır araç fiyatının 400 bin liraya ulaşması ile fiyatlar cep yakarken bankaların taşıt kredisi paketlerine olan ilgi artmıştı.

Akbank müşterisi olana yüzde 0 faiz oranı ile 10 bin TL nakit avans verilecek! Akbank müşterisi olana yüzde 0 faiz oranı ile 10 bin TL nakit avans verilecek!

Konut kredisi paketlerine oranla daha kısa vadeli olması ve araç üzerine rehin konularak bankanın kendini güvence altına alması nedeniyle bankalar araç kredisi paketlerine ağırlık vermeye başladı. Merkez Bankası tarafından açıklanan haftalık banka istatistikleri raporuna göre hem araç kredisi faiz oranları düştü hem de kredi kullanım miktarı arttı. Bankaların en çok kredi onayı verdikleri paket taşıt kredisi paketleri oldu.

TAŞIT KREDİSİ FAİZ ORANLARINA SON DURUM NE?

Kredi çekerek araba satın almak istiyorum diyen kişiler için bankalar araç kredisi faiz oranlarını indirdi. Merkez Bankası tarafından açıklanan yeni rapora göre taşıt kredisi paketlerinde faiz indirimi yapıldı. Çok sayıda banka faiz oranlarında indirim yaparken aynı zamanda kredi onayı verilen toplam kredi miktarında da artış yaşandı.

en uygun faiz oraını

Merkez Bankası banka kredileri eğilim anketi raporuna göre taşıt kredisi paketlerine ihtiyaç ve konut kredisi paketlerine oranla gevşeme yaşandığı görüldü. Açıklanan son rapora göre taşıt kredisi faiz oranları 30 Eylül haftasında yüzde 25,87'ye düştü. Birde önceki rapora oranla yaşanan düşüş 1.9 puan olarak gerçekleşti. Hatırlanacağı üzere Merkez Bankası parasal sıkılaşma politikasını 2021 yılının Temmuz ayında faiz indirimi yaparak sona erdirmişti. Yükselen döviz kuru ve enflasyon rakamlarına rağmen faiz indirimi yapılmaya devam edilmişti. Merkez Bankası politika faiz oranı o tarihten sonra yapılan indirimlerle 12 puan seviyesine kadar çekilmişti.

EN UYGUN ARAÇ KREDİSİ VEREN BANKA HANGİSİ?

Bankaların araç kredisi paketlerinde indirimler başladı. Merkez Bankası tarafından Eylül ayı PPK toplantısı ile yapılan faiz indirimi sonrasında bankaların araç kredisi faiz oranlarında da gevşeme başladı. En uygun araç kredisi veren banka Ziraat Bankası ve Halkbank olurken en düşük faiz oranı ise bu 2 banka tarafından uygulanan yüzde 1,59 faiz oranı oldu.