Bankalar 32 Günlük Mevduat Faizinde Vites Artırdı! Burgan Bank, Anadolubank ve İNG' den Dudak Uçuklatan Faiz Oranları

Burgan Bank, İNG, Alternatif Bank ve Anadolubank tarafından gelen hamleler herkesi şaşkına çevirdi. Bu bankalar, 32 günlük esnek vadeli hesaplara yüzde 19‘un üzerinde faiz veriyor.

Finans 27.10.2021 - 18:03 27.10.2021 - 18:03 Serhat Karaman

Döviz fiyatlarındaki dalgalanmalar, bireylerin başta dolar olmak üzere döviz yatırımlarını daha büyük risk olarak görmesine sebep oldu. Türk Lirası’nın diğer para birimleri karşısındaki düşüşü de bireyleri farklı yatırım araçlarına yöneltti. Bu düşünce ile parasının değerini korumak, yüksek faiz oranları sayesinde daha da artırmak isteyenlerin mevduat faizlerine kucak açtığını görüyoruz.

Özellikle Burgan Bank, İNG, Alternatif Bank ve Anadolubank tarafından gelen hamleler herkesi şaşkına çevirdi. Bu bankalar, 32 günlük esnek vadeli hesaplara yüzde 19 ‘un üzerinde faiz veriyor. Detaylar haberimizin devamında. 

Yüzde 19’u Aşan Mevduat Faizleri, Gözleri Bu Bankalara Çevirdi

Türk Lirası’nda yaşanan değer kaybı, bireysel yatırımcılarda deyim yerindeyse panik havası estirmeye başladı. Parasını bir gün bile boşta tutmak istemeyenler, artan enflasyon ve döviz verilerinden etkilenmemek adına her türlü önlemi almaya özen gösteriyor. Bu önlemlerin başında da bankaların vadeli hesapları gelmekte. Parasını gecelik, haftalık, aylık ya da esnek vadeli mevduat hesaplarında değerlendirenler, değer kaybından minimum etkilenirken daha uzun vadeli tercihlerle parasının değerini daha da artırabiliyor. 

İNG Bank, Alternatif Bank, Anadolubank ve Burgan Bank, 32 günlük esnek vadeli hesaplarda yüzde 19’un üzerinde faiz avantajı sunuyor. İNG, Alternatif Bank ve Anadolubank, bu hesaplara yüzde 19 kâr dağıtımı yaparken Burgan Bank çıtayı daha da yükseltip yüzde 19 ,50’lere kadar çıkmayı başardı. Peki, bu oranlar neyi ifade ediyor. 100.000 TL’nizi Burgan Bank dışındaki 3 bankadan birine yatırıp 32 günlük vadede tuttuğunuzda 32 günün sonunda yaklaşık 1.582 TL faiz kazancı elde ediyorsunuz. Burgan Bank vadeli mevduat hesaplarında değerlendirdiğinizde ise 1.624 TL dolaylarında bir getiri elde ediyorsunuz.

Mevduat faizi, birçok yatırıma göre daha iyi bir getiri sunarken aynı zamanda risksiz yapısıyla da bireylerin ilgisini çekiyor. Örneğin; 100.000 TL ile bir ev ya da araba alıp kiraya verseniz bu geliri elde edebilir miydiniz? Bu sorunun yanıtı elbette hayır. Hem risksiz hem de kazançlı bu yöntem sayesinde en güvenli kurumların başında gelen bankalarda paranızı tutarken aynı zamanda mevduatınıza göre gelir elde edebiliyorsunuz. Sizlere sunmuş olduğumuz bankaların uyguladıkları oranlar hoş geldin faizi kapsamında iken vade sonunda oranın düşmesi ile beraber listedeki diğer bankaların hizmetlerinden yararlanarak avantajınızı koruyabilirsiniz. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@