Bankada Parası Olanlar Dikkat 32 Günlük Mevduat Faizinde Yeni Hesap

Bankada nakit parasını mevduat hesabında tutanlar için kritik viraj yaklaştı. 32 günlük 16 bin TL mevduat faizi ne kadar getiri sağlıyor? İşte bankaların mevduat faizlerinde son durum…

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Haber Kredi - Serhat KARAMAN

Bankada parasını tutanlar, mevduat faiz oranındaki değişimleri de yakından takip ediyor. Bankada 32 günlük mevduat faizi oranları, hesabı olanların bir numaralı gündemi olmaya başladı. Kamu bankalarından yapılan ortak açıklama ile konut kredisi faiz oranlarında indirim yapılmıştı. Bunun ardından kamu bankalarının konut kredisi faiz oranları yüzde 1.29 olurken, kamu ve özel bankaların mevduat faizleri merak konusu haline geldi. Bankada mevduat hesabı bulunanları yakından ilgilendiren güncel hesaplar, 16 bin TL’nin 32 günlük mevduatta ne kadar getirdiğini gözler önüne seriyor.

Kamu Bankaların 32 Günlük Mevduat Faizi Hesaplaması

Kamu bankalarının ortak yaptığı açıklama sonuncu konut kredisi faiz oranlarında yüzde 1.29 seviyesi açıklandı. Merkez Bankası’nın politika faizinde indirime gitmesinin ardından elini taşın altına koyan Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank’ta tüketici kredilerinde faiz indirimleri sürüyor.

Müşterilerine kredi kampanyalarında en uygun faiz oranını sunmak isteyen bankalar, aynı zamanda mevduat faizlerinde de belirli değişiklikler yapıyor. Türkiye bankacılık sektöründe en fazla bireysel ve ticari müşteriye sahip olan kamu bankalarından Halkbank, 32 günlük mevduat faizini yüzde 15.25 olarak belirliyor. Buna göre 16 bin TL değerinde mevduat hesabı bulunan bir kişinin vade sonunda faizli ana parası 16.205 TL oluyor.

Özel Bankaların 32 Günlük Mevduat Faizi

Mevduat hesabında para birikimi olanlar bankaların mevduat faizinde nasıl değişiklik yaptığını merak ediyor. Özel bankalar arasında yer alan Türkiye İş Bankası, 32 günlük mevduat faizi yüzde 11.75 olarak uygulanıyor. Buna göre 16 bin TL’lik yatırım vade sonunda 16.157 TL oluyor.

Akbank mevduat hesaplarına yüzde 17.50 faiz veriyor. Böylelikle 16 bin TL’lik birikimi olan bir kişi vade sonunda 16.235 TL birikime sahip oluyor. Odebank da vadeli mevduat hesaplarına uyguladığı faiz oranıyla dikkat çekiyor. Yüzde 17.25 faiz veren Odeabank’ın 16 bin TL’lik mevduat hesabı vade sonunda 16.231 TL faizli ana para haline geliyor.

HABERİ PAYLAŞ: