Bakanlıktan 1500 TL Kış Yardımı! Geri Ödemesiz! Kış Yardımları Başladı!

Kış hazırlıklarına başlayan vatandaşlara yardım ve destek fırsatı! Devlet yardım elini uzattı!

Kredi 30.09.2021 - 19:20 30.09.2021 - 19:20 Serhat Karaman

Şimdiden bazı bölgelerde kendini hissettirmeye başlayan kış şartları ile mücadele kapsamında yakıt ihtiyaçlarını karşılamaya çalışan dar gelirli yada geliri bulunmayan ailelere devletten yardım eli uzandı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı il Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’ihtiyaç sahibi ailelere kış mevsimi için maddi yardımlarda bulunacak.

Muhtarlıktan Belge Alınacak

Dar gelirli olan ailelerin başvuru yapmaları halinde 1500 TL yardımda bulunacak olan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yaptığı duyurusunda yardım alacak aileleri ve şartlarını belirledi. Yapılan duyuruda yardıma muhtaç ve gelirleri asgari ücretin altında olan çocuklu aileler için  kömür, gıda ve temel tüketim ihtiyaçları için 1500 lira maddi yardımda bulunulacak. Bu kapsamda başvurularını fakirlik belgesi ile yapan vatandaşların bilgileri ve durumları bakanlık tarafından araştırılacak.

1500 Lira Nakit

Başvurularını yapmak isteyen vatandaşların yardım alabilmesi için gelir durumlarını beyan ederek ikamet ettikleri bölgedeki muhtarlıklardan, fakirlik belgesini almaları gerekiyor. Alınan belge ile bakanlığa müracaatlarını yapanların başvuruları değerlendirilerek onay verilmesi halinde  tüketim ihtiyaçları ve kış mevsiminde ki yakacaklarını karşılamaları amacı ile PTT aracılığında hesaplarına 1500 lira nakit yardımı yapılacak. Yapılan başvurularda yanlış bilgilendirme veya sahte belge sunma gibi durumlarda ise bu yardım yapılmışsa geri alınacak ve idari para cezası uygulanacak.

İstenilen Belgeler

Destek paketine başvuru için fakirlik belgesinin yanı sıra TC kimlik numaraları, aile üyelerinin isim soy isim içeren nüfus bilgileri ve kira evraklarını da beyan etmesi istenecek. Belediyelere de başvuruların yapılabildiği yardımlar için denetlemeler bakanlık tarafından gerçekleştirilecek. Yapılan başvuruların bir şekilde reddedilmesi sonrası ise vatandaşların itiraz hakları bulunacak. Başvuruların onay alması halinde ise ödemeler yapılacak.

Buna göre kış aylarında mecburi  olarak artan masraflarını karşılamak için sosyal yardım alan vatandaşların bütçeleri rahatlarken, Bakanlık aracılığı ile yapılan yardımlar ile de sosyal devlet olma yükümlülükleri de yerine getirilmiş olacak. Yapılan yardım miktarlarının bu yıl sonrasında ise artırılması bekleniyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@