Ülkemizdeki milyonlarca asgari ücretli vatandaş sürekli olarak asgari ücretin ne kadar olacağı ve 2023'te asgari ücretin kaç TL olacağını araştırmaya başladı. Yeni yılda gelecek olan asgariü cret zammı için meraklı baklayış devam ederken son olarak Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Milyonlarca vatandaşın heyecanla beklediği konulara ilişkin açıklamalarda bulunan Bakan Nureddin Nebati tarafından yapılan açıklamalar dikkat çekti. Asgari ücretin kaç TL olacağına ilişkin resmi olarak rakam vermeyen Bakan Nebati'nin açıklamaları bağlamında yapılacak zam oranı kısmen belli olmuş oldu.

Beklenen zamlara göre asgari ücretin kaç TL olacağı ve enflasyonun hangi yönde seyredeceğine dair detaylar haberin devamında, Haber Kredi adresinde...

ENFLASYON RAKAMLARININ ÜZERİNDE ASGARİ ÜCRET ZAMMI

Asgari ücret zammına ve enflasyon oranlarına ilişkin açıklamalarda bulunan Bakan Nureddin Nebati, “Asgari ücretteki artış belirlenirken bir sonraki yılın enflasyon hedeflerine bakılıyor. Bu yıl enflasyon bizim hedeflerimizin üzerinde çıktığı için Temmuz ayında bir ara zam ile asgari ücrette düzeltme yaptık. Şu ana kadar biz asgari ücretlileri enflasyona karşı ezdirmedik. Bu yıl yapılacak olan asgari ücret zammında da aynı ilkeler uygulanacak. Asgari ücretteki artış enflasyon rakamlarının kesinlikle üzerinde olacak.” ifadelerini kullandı.

Başvuru için son 2 ay! Bakanlık başvuru yapan aile üyelerine 1250 TL verecek Başvuru için son 2 ay! Bakanlık başvuru yapan aile üyelerine 1250 TL verecek

EN ÇOK DAR GELİRLİLER ETKİLENİYOR

Asgari ücrete ilişkin açıklamalarda bulunan Bakan Nureddin Nebati öte yandan enflasyon oranlarına da değindi. Enflasyon artışının en çok dar gelirli vatandaşları etkilediğini belirten Bakan Nebati; “Enflasyonun en büyük nedeni döviz kurlarındaki artıştır. Biz enflasyonda sert bir şekilde frene basmıyoruz. İstersek yaparız ama bunun zararı büyük olur. Önce artış hızını yavaşlatmayı hedefledik ve bunu da başardık. Aralık ayında ise baz etkisiyle enflasyonun düşmeye başladığını göreceğiz. Son birkaç aydır baktığımızda enflasyonun artış hızı kesildi. Sert bir şekilde frene basmadan, insanları işsiz bırakmadan kademeli şekilde enflasyonun düştüğünü göreceğiz. Enflasyon en çok dar gelirlileri etkiliyor. Biz dar ve sabit gelirliler enflasyondan en az etkilenecek şekilde düzenlemeler yapıyoruz.” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı tarafından yapılmış olan bu açıklamalar sonrasında asgari ücret zammına ilişkin bir önceki hesaplamalar geçersiz oldu. Bu bağlamda enflasyon oranına göre artış gösterileceği Bakan Nebati tarafından duyuruldu ve vatandaşlar için asgari ücret zammının tahmini ne kadar olacağı merak konusu oldu.

Geçtiğimiz haftalar içerisinde yapılan açıklamalar kapsamında orta vadeli programda 2023 enflasyon hedefinin yüzde 24,9 olması nedeniyle asgari ücret zammının da yüzde 25 ila 35 arasında olması beklendiği duyuruldu.

Asgari ücrete 2023 yılında gelecek olan zam için geri sayım devam ederken yüzde 235 oranuında zam yapılması halinde asgari ücretin 7 bin 425 TL olması beklendiği öne sürüldü.