2023 yılına sayılı bir zaman kalmışken milyonlarca vatandaş da asgari ücret araştırmaları yapıyor. Vatandaşlar tarafından sıklıkla aratılan 2023 asgari ücret zammına ilişkin henüz resmi bir tutar açıklaması gelmemiş olsa da yapılan açıklamalar düşüncelere yön veriyor. Son olarak Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati asgari ücrete ilişkin açıklamalarda bulundu.

Peki; asgari ücret ne kadar olacak, 2023 yılında asgari ücret zammı kaç TL olacak? Bu soruların cevapları haberin devamında...

TOKİ sosyal konut projesi kura çekimi ne zaman? 2022 kura başvuru sonuçları o tarihte açıklanacak TOKİ sosyal konut projesi kura çekimi ne zaman? 2022 kura başvuru sonuçları o tarihte açıklanacak

BAKAN NEBATİ'DEN ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI

"2002 yılından bugüne kadar asgari ücretliler enflasyona ezdirilmedi. Bu yıl da enflasyon hedefimiz bu kadar değildi. Memur maaşları zaten 6 ayda bir güncelleniyor. Asgari ücretteki artış gelecek yılın enflasyon hedeflerine göre belirleniyor. Bu yıl enflasyon, hedeflerimizin üzerinde çıktığı için Temmuz ayında tekrar güncellemeye gittik. Şimdiye kadar asgari ücretliler enflasyona ezdirilmedi ve bu yıl da aynı şekilde bir artış olacak. Asgari ücretteki artış enflasyonun üzerinde olacak."

Bakan Nebati'nin bu açıklamalarının yanı sıra bazı önemli isimler de asgari ücrete ilişkin açıklamalarda bulundu. Çalışma ve Sosyal Güvenli Bakanı Vedat Bilgin, konuya ilişkin;

"Biz asgari ücret için Aralık'ta yeniden masaya oturacağız. Önümüzdeki bahar sendikalarla görüşmelerimiz var. Sizin görüşleriniz ne olursa olsun diyorum. Ben size emekçilerin haklarını dile getirdiğiniz sürece size yakınım diyorum. Tüm sendikalarımıza bu konudaki yaklaşımlarından dolayı teşekkür ediyorum. Birçok sorunu çözüyoruz." dedi.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılmış olan açıklama da dikkatleri üstüne topladı. Erdoğan, yaptığı açıklamalarda şu ifadelere yer verdi;

 "Küresel ekonomik krizin ülkemize olan etkileri sebebiyle sıkıntı yaşayan her kesimi rahatlatacak adımları attık, atmayı da sürdüreceğiz. Asgari ücret, memur ve emekli maaşına kadar tüm kısımların gelirlerini ciddi şekilde yılbaşından itibaren tekrar yükselterek enflasyonun refah kaybını aşama aşama gidermekte kararlıyız.

Zaten şu ana kadar yapmış olduğumuz asgari ücret tespit rakamları noktasında son asgari ücret rakamını Aralık'ta yapacağız. Tekrar değerlendirme yapıp yeni adı inşallah yıl sonu itibariyle atacağız. 2023'e girerken çok daha farklı ve güçlü şekilde gireceğiz. Asgari ücreti yükseltirken getirdiği yükün tamamını işverenin üzerine bırakmadık. Onu da üzerimize aldık, üretimi korumuş olduk. Devlet olarak fedakarlıkta bulunarak tüm ücretlilerin asgari ücrete kadarki kısmından vergileri kaldırdık. İşçi memur ayrımı yapılmaksızın tüm çalışanlara vergi istisnası kaynaklı ilave geliri sağladık. İşçilerimizi enflasyon ve hayat pahalılığı karşısında önlemek birinci önceliğimiz. Bu bir ara artış idi. 2023 yılında uygulanacak asgari ücret için asıl tespiti inşallah önümüzdeki Aralık'ta yapacağız."

Bu açıklamalar dışında henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Vatandaşlar 2022 yılı Aralık ayının son çeyreğinde açıklama yapılmasını bekliyorlar.