TOKİ 250 bin sosyal konut projesi kapsqamında vatandaşlara sunulan fırsatlar bitmek bilmiyor. 2023 yılı öncesinde vatandaşlara sunulan destek ve finansman ödmeeleri arasına bir yenisi daha eklendi.

Bakan Dönmez tarafından yapılmış olan açıklamalar dikkatleri üstüne çekti. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez tarafından yapılan açıklamalarda değinilen 60 ay vadeli 0,99 faiz oranlı kredi imkanı ise dikkatleri üstüne topladı.

Akbank müşterisi olana yüzde 0 faiz oranı ile 10 bin TL nakit avans verilecek! Akbank müşterisi olana yüzde 0 faiz oranı ile 10 bin TL nakit avans verilecek!

Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen, Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı arasında yapılan anlaşmanın yani Sürdürülebilir ve İklim Dostu Kampüs Oluşturulması Alanında İş Birliği Protokolü isimli sözleşmenin imza töreniğne katışlan Bakan Fatih Dönmez tarafından yapılan açıklamalar dikkat çekti. Bakan Dönmez'in ifadelerinden öne çıkan bir kısım da kredi desteği oldu. Bakan Dönmez tarafından yapılan açıklama ile 0,99 faiz oranı ile 60 aya varan vade seçenekli konut kredisi kampanyası duyuruldu.

Türkiye'deki yapıların büyük bir kısmının yalıtımsız olduğunu belirten Bakan Dönmez tarafından yapılan açıklamada çevreciliği artırmak ve doğayı korumak adına yapılması gerekenler aktarıldı. Bakan Dönmez aynı zamanda konutlardaki ısıtma ve soğutma maliyetlerini düşürmek için de girişimlerde bulunulacağını ifade etti ve;

“Bugün üretilen elektriğin yaklaşık üçte biri hanelerde tüketiliyor. Ancak yapılan araştırmalar şunu gösterdi ki Türkiye’deki yapı stokunun önemli bir kısmı yalıtımsız. Yani evlerimizi kışın daha fazla enerjiyle ısıtıyoruz. Bu durum daha fazla enerji tüketimine ve kaynak israfına neden oluyor. Hanelerde enerji verimliliğinin artırılması için ilk hedefimiz yalıtımlı konut sayısının artırılmasıdır. Böylece, konutlarımızdaki ısıtma ve soğutmayı daha az enerjiyle, daha yüksek verimlilikle sağlamış olacağız. Bu çerçevede vatandaşlarımıza daire başı 50 bin liraya kadar 60 ay vadeli, 0,99 faiz oranıyla uygun kredi imkanları sağlanıyor.”

sözleri ile konuşmasını tamamladı.

Bakan Fatih Dönmez tarafından yapılmış olan açıklama kapsamında belirtilen ısı yalıtım desteğine ilişkin detayların ilerleyen günlerde detaylandırılarak tekrar açıklanması bekleniyor.