Erken emeklilik olarak anılan Emeklilikte Yaşa Takılanlar EYT yasası hakkında her gün yeni bir son dakika gelişmesi yaşanmaya devam ederken konu hakkında müjdeli haber bekleyen gruplar arasında 1999 öncesi staj sigortası olanlar da yer alıyordu. İlk işe giriş tarihi 1999 öncesi gözüken, ancak sigortası çıraklık ya da staj sigortası olarak gösterilen kişiler ne yazık ki EYT kapsamı dışında kaldı. 

Konu hakkında ilk açıklamasında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin yaptığı açıklamasında staj mağdurları için de özel bir çalışma yaptıklarını belirterek umut verirken canlı yayında yapmış olduğu açıklama ise milyonlarca kişide soğuk duş etkisi yaratmıştı. Peki, staj sigortası başlangıç sayılacak-mı son dakika gelişmeleri neler, EYT staj sigortası düzenlemesi olacak mı, son durum ne?

EYT STAJ SİGORTASI BAŞLANGIÇ SAYILACAK-MI SON DAKİKA 2022?

Emeklilikte Yaşa Takılanlar EYT yasası için geri sayım tüm hızı ile devam ederken konu hakkında son açıklamasında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin yaptığı açıklamasında kanun teklifi için çalışmanın hazırlandığını ve Aralık ayında meclise sunulacağını duyurmuştu. Yapılan açıklama büyük heyecan yaratırken emekli olmak için tüm şartları yerine getiren ancak 1999 senesinde yapılan yasal düzenleme nedeni ile yaş şartına takılan milyonlarca kişi için heyecan yaratmıştı. 

eyt-ana-manşeti

Altında yanılmayan uzman İslam Memiş duyurdu! Altını, doları ya da kripto parası olanlara İslam Memiş açıkladı Altında yanılmayan uzman İslam Memiş duyurdu! Altını, doları ya da kripto parası olanlara İslam Memiş açıkladı

Emeklilikte Yaşa Takılanlar EYT dernekleri açıklama ile büyük sevinç yaşarken söz konusu süreçte e-Devlet hizmet dökümü ile ilk işe giriş tarihi 1999 ve öncesi gözüken bazı kişiler ise bu sevinç kısa sürdü. Çünkü pek çok kişinin ilk işe giriş tarihi 1999 öncesi gözükmesine rağmen bu sigortanın çıraklık ve staj sigortası olarak yapılması nedeni ile kapsam dışına çıkarıldığı belirlendi. 

1999 ÖNCESİ STAJ SİGORTASI OLANLAR NE YAPACAK?

Ne yazık ki staj sigortası olan kişilerin konu hakkında yapabilecekleri pek fazla bir şey bulunmuyor. Bu sigorta türünde sadece sağlık sigortası yapıldığı ve sigorta primi ödenmediği için SGK bunu ilk işe giriş tarihi olarak kabul etmiyor. Konu hakkında açıklama yapan Bakan Vedat Bilgin canlı yayında yaptığı son konuşmasında “EYT çalışması ile sorunları çözeceğiz. Sigorta girişi yapılmamış çıraklık ve stajyerlik durumu bu kapsamda olmayacak" diyerek kapıları kapattı. EYT çıksa bile ne yazık ki bu açıklama değişmezse yaklaşık 1,5 milyon kişi emekli olamayacak.