Dün akşam TRT kanalında canlı yayına katılan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin çok önemli açıklamalarda bulundu. Milyonlarca EYT mağdurunun merakla beklemiş olduğu programda ne yazık ki yapılan açıklamalar hayal kırıklığı yaratırken özellikle de staj ve çıraklık mağdurları büyük şok yaşadı. 

Hatırlanacağı üzere geride bıraktığımız günlerde Bakan Bilgin tarafından yapılan açıklamada "Çıraklık ve staj sigortası girişi olan kişiler için EYT kapsamında ayrı bir çalışmamız var" ifadeleri kullanılarak binlerce kişiyi heyecanlandırmıştı. Ancak dün canlı yayında yapılan açıklama bunun tam tersi bir ifade içermesi ile hem akılları karıştırdı hem de büyük hayal kırıklığı yaşatarak sosyal medyada tepki çekti. 

STAJYER VE ÇIRAKLIK SÜRELERİNİN BORÇLANMA HAKKI SON DAKİKA HABERLERİ: ÇIRAKLIK VE STAJ MAĞDURLARI DİKKAT! 

Vergi borcu olanlar için duyuru geldi! Borçların silinmesinde kapsam genişledi Vergi borcu olanlar için duyuru geldi! Borçların silinmesinde kapsam genişledi

Emeklilikte Yaşa Takılanlar EYT mağdurları gelecek son dakika haberleri ile emeklilik hakkını kazanacakları günü beklerken ilk işe giriş tarihi 1999 öncesi olmasına rağmen staj yaptıkları için sadece sağlık sigortası ödenen binlerce kişi kapsam dışında kalmalarının şokunu yaşamıştı. E Devlet üzerinden ilk işe giriş tarihi 1999 öncesi olarak görünen ancak bu tarihin staj ya da çıraklık tarihi olması nedeni ile kapsam dışında kalanlar kendilerinin de düzenleme içerisine alınmasını talep etmişti. 

eyt-manşet-1

Konu hakkında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından yapılan açıklama ile "Çıraklık ve staj sigortası girişi olan kişiler için EYT kapsamında ayrı bir çalışmamız var" ifadelerinin kullanılması da heyecan yaratmıştı. Ancak dün Bakan Bilgin TRT canlı yayınında yaptığı yeni açıklamasında sunucunun yönelttiği "Çıraklık ve staj sigortası olanlar da EYT kapsamına girecek mi?" sorusuna "Hayır, onlar EYT kapsamında değil onların durumu farklı. Onların sağlık sigortası yapılmış durumda. Bu durum daha farklı" diyerek üzücü bir açıklama yaptı.

eyt kapsamı dışında kaldı

Ünlü gazeteci Engin Pınarbaşlı da yaptığı paylaşımında çıraklık ve staj mağdurlarının EYT kapsamı dışına çıkarıldığını iddia etti. Binlerce çıraklık ve staj mağduru da o dönemde çalıştıklarını belirterek kendilerine haklarının borçlanma yolu ile verilmesini talep etti. Askerlik ve doğum borçlanması gibi staj borçlanması yapılması istenirken Aralık ayında meclise gelecek olan EYT yasası ile nihai durum netleşmiş olacak.