Ayçiçek Yağı Fiyatlarında Akılalmaz Zamlar Görüldü! Uygun Fiyata Almak İçin Son Şansınız Olabilir!

Gıda krizinin boyutu büyüyor! Savaş gerilimi sonrasında Ayçiçek yağı başta olmak üzere birçok üründe yeni zamlar görüldü! Peki, Ayçiçek yağı fiyatları ne kadar? İşte detaylar…

Ekonomi 05.03.2022 - 16:36 05.03.2022 - 16:36 Serhat Karaman

Pandemiyle başlayan süreçte enerji ve gıda krizi Rusya – Ukrayna savaşıyla etkilerini iyice göstermeye başladı. Enerji fiyatlarıyla beraber artan tarımsal giderler ve kur farkı ise Türkiye’nin bu küresel krizden en çok etkilenen ülkelerden biri olmasına neden oldu. 

Rusya’nın işgal hareketi sonrasında başlayan savaşın en büyük etkilerinden biri Türkiye’nin ham yağ ithalatını etkiledi. Stoklarda ise sadece 1 – 1,5 aylık yağ kaldığı ifade ediliyor. Öte yandan Rusya’nın, Rostov limanında Türkiye’nin 15 – 16 gemisini beklettiğine dair iddiaların gündeme gelmesi bu krizi artırdı. Marketlerde en ucuz yağ fiyatları ise araştırılmaya başladı. 

Ayçiçek Yağ Fiyatlarında Rekor Artış Görülebilir!

Marketlerde birçok üründe görülen zamlı fiyatlar vatandaşların temel gıda ürünlerine ve yaşam malzemelerine erişimini engellemeye devam ediyor. En çok zamlanan ürünler arasında yer alan Ayçiçek yağı ise Rusya Ukrayna krizi sonrasında yeniden Türkiye’de ciddi bir fiyat artışı yaşadı. 

Haber

Dolar kurunun da artmasına bağlı olarak değişen fiyatlar sonrasında market raflarında geçtiğimiz yıllarda 50 lira seviyelerinde satışa sunulan Ayçiçek yağı, yaşanan krizler sonrasında 100 liranın üzerine çıktı. Vatandaşlar ise en uygun fiyatla Ayçiçek yağı satışı yapan marketleri araştırmaya devam ediyor. 

Ucuz Ayçiçek Yağı Fiyatları 

Türkiye’nin önde gelen maket zincirlerde yağ fiyatları son dönemde yeniden zamlandı. KDV indiriminin de etkisinin neredeyse hiç hissedilmemesinin ardından fiyatlar daha da artmadan Ayçiçek yağı satın almak isteyen vatandaşlar ise kampanyalı fiyatları araştırmaya başladı. Üst üste gelen zamlar sonrasında önümüzdeki dönemde yağ fiyatlarının yanı sıra birçok farklı üründe de yeni rekor zamların gelebileceği endişesi oluştu. 

Uygun fiyatlı Ayçiçek yağı markaları ve fiyatları ise şöyle:

  • Migros Ayçiçek Yağı 2 lt – 51,34 TL 
  • Kırlangıç Ayçiçek Yağı 4 lt – 101,84 TL 
  • Zade Ayçiçek Yağı 2 lt – 60,69 TL 
  • CarrefourSA Ayiçek Yağı Pet 5 lt – 109 TL 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@