Askerlik Tecil İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

 Askerlik tecil için gerekli belgelerin başında T.C. kimlik belgesi gelir.  Vatandaşlar bireysel olarak askerlik tecil için başvuruda bulunabilir.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Haber Kredi - Serhat KARAMAN

Askerlik Tecil İçin İstenen Belgeler Neler?

Askerlik tecil için gerekli belgeler şunlardır:

·T.C.  kimlik belgesinin fotokopisi istenir. Toplamda 4 adet fotokopi gereklidir.

·Diploma ve fotokopisi.

·Öğrenciler için hangi okulda okuduklarının ve öğrenim durumlarının yer aldığı belge.

·Vesikalık resim.

·Sürücü belgesi olanlardan belgeleri de talep edilir.

Askerlik tecil için gerekli belgelerin tamamı götürülmelidir. Aksi takdirde başvuru sırasında sorun yaşanır ve müracaatlar kabul edilmez. Bazı şubeler sağlık raporu da isteyebilir. Bu şubeden şubeye göre değiştiği için hangi şubeye başvuruda bulunuluyorsa o şubenin talep ettiği belgelere muhakkak göz atılmalıdır.

Askerlik Tecil Nereden Yapılır?

Askerlik tecil işlemleri askerlik şubelerinden kolay bir şekilde yapılabilir. Vatandaşlar askere gitmeyi ertelemek istedikleri zaman gerekli belgeler ile şubeye başvurdukları zaman hızlı bir şekilde müracaat edebilir. Askerlik yapması gereken fakat tecil ettirmeyenler sorunlar ile karşılaşabilir. Bu yüzden eğitim, vb. gibi sebeplerden dolayı askere gidemeyecek olanlar kısa süre zarfında belirtilen tarihler içerisinde askerlik şubelerine giderek işlemlerini tamamlamalıdır.

Askerlik Tecil Şartları Neler?

Askerlik tecil işlemleri şartlarından bir tanesi lisans ya da yüksek lisans ile doktora eğitimlerin birinde okuyor olmaktır. Eğitim sebebi ile askerlik tecil edilir ve ileri tarihte yapılır. Lisans okuyanlar 29 yaşından önce taleplerini iletmelidir. Doktora yapan öğrenciler ise tecil başvurularını 33 yaşına kadar yapabilme hakkına sahiptir. Tüm işlemlerde yaş sınırına uyulmalıdır. Aksi durumda başvuru işlemleri geçersiz sayılır.

Askerlik Tecil Nasıl Öğrenilir ?

Askerlik tecil işlemlerini kontrol etmek ve başvuru durumunu öğrenmek isteyenler e-devlet üzerinden giriş yapabilir. Bunun  için uygulanması gereken adımlar şöyledir:

·“www.türkiye.gov.tr” internet adresinden giriş yapılır.

·Giriş yapılabilmek için şifre ve kimlik numarası gereklidir. Şifre PTT şubelerinden alınabilir. Şifresi olanların her girişte yeniden şifre almasına gerek kalmaz.

·Şifre ve kimlik numarası ile giriş yapıldıktan sonra arama kısmına “askerlik tecil” yazılır.

·Ardından ilgili sayfa açılır ve başvuru sonuç ekranı yer alır.

·Ekranda yer alan bilgiler kontrol edildikten sonra tecil durumları da gözden geçirilir.

Sistemde herhangi bir sorun olması halinde askerlik şubelerine yanlışlık ile ilgili bildirimde bulunulmalıdır. Ardından gerekli düzenlemeler yapılır.

Askerlik Tecil Yapılmazsa Ne Olur?

Askerlik tecil işlemlerinin tamamlanmaması durumunda asker kaçağı olarak görülür. Tespit edilmesi halinde ceza uygulanır. Vatandaşların bu sorunlar ile karşılaşmaması için en kısa sürede tecil yapmaları gerekir. Yurt dışında olup ülkeye yeniden gelenlerin de tecil işlemleri hızlı şekilde yapılır. Vatandaşlar 38 yaşına kadar başvuruda bulunabilir. Tüm başvuru işlemleri ile ilgili sürecin takibi online olarak yapılır ve şubeye gidilmesine gerek kalmaz.

Bazı durumlarda tecil işlemleri gerekmez. Bu durumlardan bir tanesi öğrencilerin lise eğitimlerinin ardından lisans eğitimlerine başlamasıdır. Sınavı kazanan öğrenciler kayıt yaptırdıkları takdirde sistem üzerinden otomatik olarak tecil edilmiş görülür. Tecil işlemleri diğer hallerde otomatik olarak yapılamaz. 18 yaşını doldurmuş olan bireyler şubeye gitmeden direkt olarak üniversiteye devam edebilir.

Başvuru süreçlerinin tamamı bireysel olarak yapılır. Başka biri adına tecil müracaatı yapılamaz. Tecil işlemlerini e-devlet üzerinden takip ederek başvuru zamanları hakkında da bilgi alınabilir. Sisteme hem uygulama hem de internet üzerinden direkt olarak giriş yapılabilir. Uygulama indirmek isteyenler cep telefonlarına ya da akıllı telefonlarına indirip uygulamayı kullanabilir. Sisteme şifre ve T.C.  kimlik numarası ile girilir

HABERİ PAYLAŞ:
HABER KREDİ EDİTÖRÜNDEN