Asgari Ücrette Emeklileri İlgilendiren Detay! Hak-İş Başkanından Şok Talep

Hak-İş Sendikası, Türkiye'de milyonlarca emekliyi yakından ilgilendiren bir talepte bulundu. Asgari ücrete ne kadar zam yapılacağı konuşulurken en düşük emekli aylığı için benzer talep geldi…

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Haber Kredi - Serhat KARAMAN

Hak-İş Sendikası Başkanı Mahmut Arslan, asgari ücret tespit komisyonuna emekli temsilcilerinin de katılmasını istemesiyle tüm dikkatleri üzerine çekti. Asgari ücrete yapılacak zam oranının emekli vatandaşların maaşlarına da uygulanması talebi, basında geniş yankı buldu. Arslan, en düşük emekli aylığının asgari ücret tutarı ile eşitlenmesine yönelik çarpıcı önerilerde bulundu.

“İşverenler, Zam Konusunda Cömert Olun”

Hak-İş Sendikası Başkanı Mahmut Arslan, asgari ücret tespit komisyonunda işçiye destek verme adına çağrı gelmesi halinde Türk-İş sendikası ile işbirliği yapmaya hazır olduklarını belirtti. Arslan işverenlere seslenerek, “Bu yıl şartlar ne olursa olsun zam konusunda cömert olun” diyerek dikkat çekici bir çağrıda bulundu.

Asgari ücret tespit komisyonuna işçi temsilcisi olarak sadece Türk-İş sendikası katılıyor. Arslan bu durumda Hak-İş ve diğer işçi temsilcilerinin komisyonun dışında kaldığını dile getirerek bu sürecin demokratik olmadığını dile getirdi. Komisyonda işçilerin daha geniş bir katılımla temsil edilmesi gerektiğini söyleyen Hak-İş Başkanı şunları ekledi: “Emeklilerin de bu komisyonda temsilcisinin olması gerekir. Memur emeklilerine nasıl ki toplu sözleşme zammı yansıtılıyorsa aynı şekilde komisyondaki asgari ücret zammı da diğer emeklilerin aylıklarına yansıtılmalı. En düşük emekli aylığı asgari ücret kadar olmalı.”

İstihdamsız Bir Büyüme Yaşanıyor

Hak-İş Sendikası Başkanı Mahmut Arslan, Türkiye’nin üretim ve ihracatının bu dönemde arttığını fakat büyümenin istihdamsız olduğunu kaydetti. İhracattaki artış sebebiyle iç piyasada fiyatların yükselmesi de kaçınılmaz oldu. Arslan bu durumda fiyatların dengelenmesi için “Gerekirse ihracatı biraz yavaşlatıp iç piyasa fiyatlarını kontrol altına almak gerekir. Salt ihracattan elde edeceğimiz gelire odaklanamayız.” ifadelerini kullandı.

Asgari ücret zamlarına en büyük itirazın her zaman TOBB’dan geldiğini kaydeden Arslan, böyle giderse ülkede sorunların çözümünde daha da zorlanacaklarını belirtti. İşverenlerin daha fazla üzerine gidilmesi halinde işsizlik riskinin de arttığına dikkat çeken Hak-İş Sendikası Başkanı Mahmut Arslan’ın küçük işletmelerin de hesaba katılması gerektiğini belirti.

HABERİ PAYLAŞ: