O ilde öğretmen olanlar dikkat! Promosyon tutarları artırıldı rakam 20 bin lirayı aştı! O ilde öğretmen olanlar dikkat! Promosyon tutarları artırıldı rakam 20 bin lirayı aştı!

Enflasyon oranlarında yaşanan yükseliş sonrasında milyonlarca asgari ücretli çalışan 2023 yılında asgari ücrete gelecek olan zam oranını beklemeye başlamıştı. Önceki senelere oranla asgari ücret maaşı için bu sene pazarlık masası çok erken bir tarihte kurulurken çalışanlar bu sene bir ilke imza atılarak zamlı maaşların Aralık ayında ödenmeye başlanmasını talep etmişti. 

Hatırlanacağı üzere 2022 yıl başında asgari ücrete tüm zamanların en yüksek zammı verilerek yüzde 50,3'lük artış ile asgari ücret maaşı 4 bin 250 liraya yükseltilmişti. Aralık ayında yapılan zam açıklaması ile daha asgari ücretli çalışanlar zamlı maaşlarını almadan başta doğalgaz, ulaşım ve elektrik zammı olmak üzere pek çok ürüne zam gelmiş, gelen zam erimişti. 

ASGARİ ÜCRETE NE ZAMAN ZAM GELECEK, 2023 ASGARİ ÜCRET ZAMMI HANGİ TARİHTE BELLİ OLACAK?

Enflasyon rakamlarında yaşanan yükselişin hız kesmeden devam etmesi ile asgari ücret tarihinde büyük bir ilk yaşanmış ve asgari ücrete Temmuz ayında ilk kez asgari ücrete enflasyon zammı yansıtılmıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklama ile asgari ücrete yılın ikinci 6 ayında ödenmek üzere yüzde 30'luk ek enflasyon zammı yansıtılmıştı. Asgari ücret bu zammın ardından 5 bin 500 TL'ye yükseltilmişti. 

yeni asgari ücret

Yapılan zam bir kere daha beklentilerin altında kalırken yine tarih tekerrür etmiş ve zam yağmuru ile asgari ücretlinin maaşındaki iyileştirme de etkisini yitirmiş, asgari ücretli çalışanların geçim sıkıntıları devam etmişti. Asgari ücrete Kasım ayında bir kere daha ara zam geleceği söylentileri ortaya çıksa da bu iddialar yalanlanmış ve Aralık ayı işaret edilmişti. Asgari ücret tespit komisyonu Aralık ayında toplanırken bu toplantı sonucunda ödenecek olan rakamın 15 Aralık tarihine kadar belirlenmesi ve netleşmesi bekleniyor. 

asgari ücret zammı-1

ASGARİ ÜCRETE BÜYÜK CUMHURBAŞKANI JESTİ BEKLENİYOR! İŞTE MUHTEMEL 2023 ASGARİ ÜCRET ZAM TAHMİNİ BEKLENTİSİ... 

Asgari ücret zam beklentisi için öne çıkan ilk rakam 8 bin 250 TL olarak öne çıkarken ekonomistler bu rakamın en fazla 8 bin 500 TL seviyesine çıkartılabileceğini öngördüler. Ekonomistlere göre zaten yüksek çıkacak olan enflasyon oranı ile rakam yükselirken bu rakamın üzerine eklenen iyileştirme ve refah payı ile yeni rakam 8 bin 250 TL ya da 8 bin 500 TL olacak.