Asgari Ücrete Ne Kadar Zam Yapılacak? Asgari Ücret 3500 Lira Olacak Mı?

Ülkede milyonlarca asgari ücretle çalışan vatandaşı gözü yapılacak zam oranında.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Haber Kredi - Serhat KARAMAN

Ülkemizde sigortalı çalışanların yüzde 30’un fazlası asgari ücrete üzerinden maaş almakta. Bu durumda asgari ücrete yapılacak olan zam milyonlarca insanı ilgilendiriyor. Asgari ücretin ne kadar olacağı ise merak konusu.

2022’de uygulanacak asgari ücret zammı için yeni açıklamalar gelmeye devam ediyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, zammı belirleyecek olan asgari ücret tespit komisyonunun yakında toplanacağını açıkladı. Bu açıklamanın ardından asgari ücrete ne kadar zaman yapılacağı ve bu zammın nasıl belirlendiği soruları akıllara geldi .

Zam Oranı Merak Ediliyor

Vatandaşların ortalama gelirini, işsizlik maaşını kısa çalışma ödeneğini ve yapılan devlet yardımlarının oranıda asgari ücret tutarı üzerinden hesaplanması ile zam oranı daha da geniş bir kitleyi ilgilendirmeye başladı. Bu şartlar altında toplanacak olan asgari ücret tespit komisyonunda işverenler, işçiler ve devlet arasında zam pazarlıkları yapılacak.

Asgari Ücrete Ne Kadar Zam Yapılacak

Toplantılar Yakında Başlıyor

Değişik zamanlarda yapılacak toplantılar ile görüşülecek olan zam oranının ilk toplantısına ev sahipliğini işverenler ev sahipliği yapılacak. Kasım ayı içerisinde yapılması planlanan ilk toplantının ardından işçi sendikalarının ev sahipliğinde bir toplantı daha yapılacak. Son olarak ise kamu yöneticilerinin ev sahipliğindeki toplantı ile asgari ücrete zam oranı açıklanacak.

Geçen Yıl Yüzde 21 Zam Yapıldı

Geçen yıl yapılmış olan zam oranı yüzde 21,46 olmuştu. Kamuoyunun ve işçilerin beklentisi ise bu yılda en az yüzde 20 civarında bir zam oranı. Ancak geçen yıl yapılan bu zam oranında bütün yıl etkili olan pandemi ve onun getirdiği ekonomik sıkıntılarında etkisi olmuştu. 2825 lira 90 kuruş olan net agar, ücrete yüzde 20 oranında zam yapılması halinde 3 bin liranın üzerine çıkacak.

Asgari ücretin artışında en önemli kriterlerden birisi de enflasyon oranı. Açıklanan verilere göre asgari ücretin en az enflasyon oranında artırılması bekleniyor. Geçen yıl enflasyon yıllık ortalama yüzde 14,6 olurken, asgari ücrete yapılan zam bu sorunun 7 puan üzerinde gerçekleşmişti.

HABERİ PAYLAŞ: