Asgari Ücrete Mesleğe Göre Zam Mı Geliyor? İşte Hükümetin Asgari Ücret Zammında Yeni Formülü!

2022 asgari ücretin belirlenmesine sayılı günler kala hükümetin gündeminde sektörlere göre kademli ücret formülü üzerinde çalıştığı iddia edildi. İşte asgari ücret zammında son durum…

Ekonomi 24.11.2021 - 16:24 24.11.2021 - 16:24 Serhat Karaman

Türkiye’de son günlerin en çok tartışılan konularından biri olan asgari ücret meselesi yeni bir formül ile tekrar gündeme geldi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından asgari ücrete ilişkin yapılan hazırlık çalışmalarında yeni bir formül üzerinde çalışıldığı iddia edildi. Meslek gruplarına ve sektöre göre kademli ücret belirlenmesi yapılabileceğinin gündeme gelmesinin ardından birçok kesimde tartışma yarattı. Bakanlık tarafından 2.500 kişinin katılığı bir anketin değerlendirilmeye alınmasının ardından ortaya çıkan sonuçlar kapsamında kademeli asgari ücret uygulamasının gündeme gelmesi dikkat çekti.

Bakan Bilgin’den Kademeli Asgari Ücret Açıklaması

Sektöre göre kademli ücret uygulaması yapılabileceğine dair haberlerin ortaya çıkmasının ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin konuya ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Yasalara göre kademeli asgari ücret uygulamasının olamayacağının altını çizen Bakan Bilgin, bölgesel asgari ücretin de uygulanmasının söz konusu olmadığını ifade etti.

İşletme büyüklüğüne, sektöre göre veya bölgesel olarak herhangi bir kademeli asgari ücret çalışması olmadığına dikkat çeken Bakan Bilgin, ayrıca gelir vergisinin kaldırılmasına yönelik çalışmaların ise gündemlerinde olup olmadığı konusunda net bir açıklama yapmadı.

Asgari Ücret Görüşmeleri Kısa Sürede Tamamlanacak

Ülke gündemini uzun süredir meşgul eden konuların başında gelen asgari ücret konusunda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin önemli detayları açıkladı. 10 – 15 gün gibi kısa bir sürede, görüşmelerin ilk haftasında görüşmelerin tamamlanacağı ve yeni yıldan itibaren geçerli olacak asgari ücretin yeni oranlarının belirlenmesini umut ettiklerini ifade etti. Kademeli asgari ücret uygulamasının ise söz konusu olmadığının altını çizdi.

2022 Asgari Ücret Ne Kadar Olacak?

Aralık ayında sendika ve hükümet temsilcilerinin bir araya geleceği toplantı öncesinde yeni detaylar ortaya çıktı. Bazı işçi sendikalarından asgari ücretin 5 bin liranın üzerinde olması gerektiğine ilişkin beklentilerin açıklanmasının ardından yeni zam oranları merak ediliyor.

İşveren tarafının 3 bin 500 TL’yi kabul ettiklerinin ifade edilmesinin üzerine hükümetin ise bu oranın üzerine çıkmak için temaslarını sürdürdüğü ifade edildi. Asgari ücretten vergilerin kaldırılması ise gündeme gelen bir diğer konu olarak dikkat çekiyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@