Asgari Ücret ve Emekli Maaşına Büyük Zam Kapıda! İşte Son Gelişmeler…

Türkiye'de milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren 2022 yılı asgari ücreti ve emekli maaşlarına yapılacak zamlar, ana gündem maddesi haline geldi. Hükümet ve muhalefet son gelişmeleri yorumladı…

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Haber Kredi - Serhat KARAMAN

Pandemi döneminde vatandaşın harcamalarının artması ve enflasyonun yükselmesi ana gündem maddesi oldu. Türkiye’de milyonlarca asgari ücretli çalışanı ilgilendiren 2022 yılı asgari ücret tespit komisyonunda alınacak karar şimdiden konuşulmaya başlandı. Öte yandan emekli maaşlarına yapılacak zam oranı da kafalarda soru işareti yaratıyor. Muhalefet milletvekilleri gibi hükümet kanadı da ekonomi yönetiminde büyük bir zam hazırlığında olduğu öğrenildi.

Maaşlara Ciddi Şekilde İyileştirme Yapılmalı

Yaz boyunca halkla yakın temasta kalan ve seçmenin sorunlarını dinleyen hükümet milletvekilleri, asgari ücrette vergi indirimi veya ciddi oranda bir iyileştirme gerektiğini belirtiyor. Milletvekillerinin konuşmaları asgari ücrete zam yerine ciddi oranda bir iyileştirme gerçekleştirilmesi üzerinde yoğunlaşıyor. Dar gelirli vatandaşlar, ekonomik sıkıntıyı daha fazla hissetmeye başladığı için alım gücünün yeniden artırılmasına yönelik hamleler gelmesi bekleniyor.

2022 Asgari Ücret Ne Kadar Olacak?

2022 Ocak ayında tespit edilecek yeni asgari ücret tutarının ne kadar olacağı kafalarda soru işareti yaratıyor. Özellikle son dönemde dolar/TL kurundaki hızlı yükselişle birlikte vatandaşın alım gücünde daha da azalma meydana gelmesi kaçınılmaz oldu. Bu tür ekonomik sorunlara el atmaya hazırlanan yetkililer, hem işçileri hem de işverenleri memnun edecek bir asgari ücretin belirlenmesine yönelik çalışmalar gerçekleştiriyor.

Hükümet ve muhalefet milletvekilleri, halkın sorunlarını dinlemeye özen gösterirken bu dönemde asgari ücret üzerinden vergi yükününü kaldırılması da gündeme geldi. Asgari ücretten vergi kesintisinin kaldırılması için çalışmalar yapıldığı öğrenildi. Fakat muhalefetin bu adımına karşılık hükümetten olumlu bir yaklaşım gelmediği belirtiliyor.

Emekli Maaşlarına Yüksek Zam Kapıda

Pandemi koşullarında giderek artan fiyatlar sebebiyle emekli vatandaşlar da ihtiyaçlarını karşılamada büyük zorluk çekiyor. Maliyetlerin ve gıda fiyatlarının giderek artması sonucu Türkiye’de milyonlarca emeklinin en önemli gündemi yeni yılda maaşlara yapılacak zam oranı oldu. TÜİK enflasyon verilerinin önümüzdeki aylarda açıklanmasından sonra emekli maaşlarına yapılacak zam oranı netlik kazanacak.

HABERİ PAYLAŞ: