Milyonlarca kişinin uzun süredir beklediği haberlerden birisi olan asgari ücret zammı hakkında tahminler ortaya atılmaya devam ediyor. 2022 yılında gelen enflasyonla birlikte asgari ücrete de zam yapılmı şolması yıl sonu gelecek enflasyona göre asgari ücret tahmini yapılmasına neden oluyor. Peki 2023 asgari ücret ne kadar olacak? Asgari ücrete ne kadar zam gelecek? Asgari ücrete zam ne zaman gelecek?

Aralık ayında toplanması beklenen asgari ücret komisyonu tarafından belirlenecek olan asgari ücret büyük tartışmaları da beraberinde getirdi. Artan dolar kuru ve enflasyon nedeniyle alım gücünün düşmesi ve vatandaşın ekeonomik anlamda sorun yaşaması nedeniyle asgari ücret zammı gelmişti. Bu yıl Temmuz ayında gelen zam ile birlikte asgari ücret en son 5 bin 500 TL olmuştu. Yıl sonunda uygulanması beklenen asgari ücret zammının ne kadar olacağı merak edildi.

Ziraat Bankası kartı olanlar dikkat! Harcamalarınıza özel 475 TL verilecek! Ziraat Bankası kartı olanlar dikkat! Harcamalarınıza özel 475 TL verilecek!

2023 ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK?

Gelen enflasyon alım gücünün düşmesine ve vatandaşın hayat pahalılığı altında kalmasına neden olurken asgari ücret zammı açıklaması yüzleri güldürmüştü. 2022 yılı içinde birden fazla kere asgari ücrete zam gelmesinin ardından Temmuz ayında asgar ücretin son durumu 5 bin 500 TL olarak sabit kalmıştı. 2022 yıl sonu uygulanması beklenen enflasyonun ardından asgari ücret zammının da doğru orantıda olacağı söylendi. 

Geçtiğimiz günlerde asgari ücret zammı hakkında açıklamada bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamasında 'endişe etmesinler' demişti. Vatandaşın yüzünü güldürecek ve cebini rahatlatacak  bir asgari ücret zammı bekleniyor. Asgari ücrete zam geleceği doğrulanırken henüz bu zammın ne kadar olacağı belirtilmedi. Bu nedenle vatandaşlar asgari ücretin ne kadar olacağını merak etmeye devam ediyor. 

ASGARİ ÜCRETE NE KADAR ZAM GELECEK?

Bu sene enflasyon oranı tahmini ortalama 65-70 aralığında olurken bu orana göre gelecek asgari ücret zammı da oldukça merak ediliyor. Asgari ücrete aralık ayında zam gelmesi ve yılda uygulanmaya başlanması da beklenen tahminler arasında yer alıyor. 

Tahmin edilen yıllık enflasyonun 10 puan üzerine çıkıldığı taktirde asgari ücretin yüzde 80'lik artış sonrası 9 bin 900 liraya çıkması bekleniyor.