Araç Satın Almak Kolaylaşıyor! Taşıt Kredilerinde Limitler Değişti!

Otomobil sahibi olmak isteyenlerin merakla beklediği BDDK düzenlemesi geldi! Taşıt kredilerinde limitler artırıldı. İşte ayrıntılar...

Kredi 22.02.2022 - 09:35 22.02.2022 - 09:35 Serhat Karaman

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından geçtiğimiz haftalarda taşıt kredilerinde yeni bir düzenleme yapılacağı sinyallerinin verilmesinin ardından araç sahibi olmak isteyenler söz konusu düzenlemenin ne zaman geleceğini merak etmeye başlamışlardı. BDDK tarafından yapılan yeni açıklama ile düzenlemenin detayları da belli oldu.

Otomobil piyasalarında görülen yüksek fiyatlar sonrasında kredilere yönelen vatandaşlar burada da yüksek faiz ve düşük limitler ile karşılaşmışlardı. BDDK ise 120 bin TL olan kredi limitlerini 400 bin TL’ye yükseltildiğini duyurdu. Söz konusu yeni düzenleme ile hem otomobil piyasalarında yaşanan durgunluğun giderilmesi hem de otomobil satın almak isteyenlere uygun kredinin kullandırılması hedefleniyor. 

Taşıt Kredisi Limitleri 400 Bin Liraya Yükseldi!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından taşıt kredilerinde limitlerin artırıldığı duyurusu yapıldı. Sektör ve otomobil sahibi olmak isteyen vatandaşlar tarafından bir süredir beklenen düzenleme kapsamında limitler 400 bin liraya çıkarılırken vade sayısı da 48 ay olarak belirlendi. Artan fiyatlar sonrasında sektörde yaşanan durgunluğun aşılmasını amaçlayan düzenleme sonrasında yeni oranlar ve uygun krediler de merak edilmeye başladı. 

Haber

Söz konusu düzenleme ile BDDK tarafında 120 bin TL olan kredi limitlerinin 400 bin TL’ye çıkarıldığı duyuruldu. Böylece 0 – 400.000 TL arasında nihai fatura tutarı olan bir araç için 48 ay vade ile aracın yüzde 70’ine kadar kredi kullandırılabilecek.

Vade Sayısı 48 Ay Olarak Belirlendi 

Vade sayısı ise düzenleme öncesinde değeri 120 bin TL ve altında olan araçlar için 48 ay olarak uygulanabiliyordu. Yeni düzenleme sonrasında ise 400 bin liraya kadar olan araçlar için vade sayısı 48 ay olarak belirlendi. Nihai fatura değeri 400 bin TL ile 800 bin TL arasında olan araçlarda ise vade sayısı 36 ay olarak belirlendi. Ancak bu krediler için azami kredi oranı yüzde 50 olarak belirlenmiştir. 

BDDK’nın taşıt kredilerinde yaptığı yeni düzenlemesi sonrasında bankaların ve finans kuruluşlarının da kredi oranlarında ve şartlarında farklılıklar görülmeye başladı. Yeni düzenleme ile sektörün canlandırılması hedefleniyor.  

Gelişmelerden Haberdar Olun

@