Araç Sahipleri Dikkat: O Ödemeler için Bugün Son Gün!

Araç sahipleri için MTV ödemelerinin taksiti bugün yapılacak. Bugün son gün olduğu için ödeme yapmayanlar için cezaların gündemde olduğu belirtildi.

Ekonomi 31.01.2022 - 10:43 31.01.2022 - 10:43 Serhat Karaman

Araç sahipleri için her yıl ikki taksit şeklinde düzenli olarak ödenen MTV ödemeleri için ilk taksit ödemelerinin yapılması bekleniyor. Ödemeler eşit taksitlerde ocak ve Temmuz aylarında yapılacak. İlk taksit ödemesinin Ocak ayında yapılması gerekiyor. 

2022 yılının ilk MTV birinci taksit ödemesi bu süreç içerisinde Ocak ayında yapılacak. Bununla birlikte taşıtların kayıt ve tescil süreçlerinin yapılması için Ocak ayı boyunca tamamlanması bekleniyor. İlk taksit ödemeleri için bugün ödemelerin son gününün olduğu belirlendi. 

MTV TAKSİT ÖDEMELERİ NASIL YAPILACAK?

MTV ödemeleri bu süreç içerisinde internet ortamında da yapılabilecek. İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden ve bazı Dijital Ödeme noktalarında sorunsuz bir şekilde yapılabilecek. Çok zaman almadan Hızlı Ödeme bölümü içerisinde ödemeler sorunsuz bir şekilde yapılabilir. 

Ödeme alanı içerisinde şifre ile giriş yapmaya gerek kalmadan, yani kayıt olmaya gerek kalmadan aracın plakası ve kimlik numarası ile kolaylıkla ödeme yapılabilecek. Anlaşmalı bankaların internet bankacılığı hizmetlerinden ya da PTT şubelerinden de sorunsuzca yapılabilecek. 

MTV ÖDEMESİNİ ZAMANINDA YAPMAYANLARA CEZA GELECEK

MTV ödemelerini zamanında yapmayanlar için bir gecikme cezası uygulanacak. Bununla birlikte taksitin ödenmemesi halinde gecikmeye düşeceği belirlendi. Gecikmenin de belirli bir süre boyunca ödenmemesi halinde bir ödeme mektubu gönderiliyor. Ödemenin hala yapılmaması halinde ise Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından da haciz işlemleri gerçekleştirilmektedir. 

Gecikme cezasının bu süreç içerisinde 2020 yılında belirlenen rakamlara göre yüzde 1.6 faiz olarak belirlendi. Ödemesini geciktiren herkes için belirlenen faiz oranları çerçevesinde cezai işlem süreci başlatılmaktadır. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@