Milyonlarca araç sahibine kritik uyarı geldi. Araba sahipleri için yapılan açıklama ile 1 Aralık tarihi itibari ile zorunlu hale gelecek olan kış lastiği uygulaması hatırlatılması yapılarak yaptırmayan kişilere uygulanacak para cezası açıklandı. 

Bu sene tüm zamanların en soğuk ve sert kışlarından birinin yaşanması beklenirken hem trafikte sürücülerin ve yolcuların can güvenliklerini sağlamak hem de trafik kazalarında oluşan maddi hasarları önlemek adına zorunlu kış lastiği uygulamasına geçilmişti. Yapılan uygulama ile trafikte bazı araçlara kış lastiği takılması zorunlu hale getirilirken bu zorunluluğa uymayan kişilere para cezası uygulanacağı ilan edildi. 

Ziraat Bankası kartı olanlar dikkat! Harcamalarınıza özel 475 TL verilecek! Ziraat Bankası kartı olanlar dikkat! Harcamalarınıza özel 475 TL verilecek!

ZORUNLU KIŞ LASTİĞİ UYGULAMASI 2022 - 2023 NE ZAMAN BAŞLAYACAK, HANGİ TARİHTE SONA ERECEK?

Kış lastiği uygulaması için beklenen açıklama geldi. 1 Aralık 2022 tarihi itibari ile belirlenen araçlar için zorunlu kış lastiği uygulamasına geçilecek. 1 Nisan 2022 tarihine kadar devam eden zorunluluk 1 Nisan 2023 tarihinde sona erecek. Yurt genelinde havanın soğumaya başlaması ile beraber sürücüler kış lastiği taktırmak için başvurulara başlarken sanayi sitelerinde ve lastikçilerde hareketlilik başladı. 

ZORUNLU KIŞ LASTİĞİ UYGULAMASI HANGİ ARAÇLARI KAPSIYOR?

Zorunluluk hakkında açıklama yapan Yusuf Pastin  "Yazlık lastik kullanan bir müşteri 60 kilometre hızla giderken frene bastığında 20 metrede durur ama kışlık lastik kullanıyorsa bu 3 metreye kadar düşebilir. Kışlık lastik kullanımı kış şartlarında hafif ticari olsun, binek olsun, ticari olsun hiçbiri için fark etmeksizin zorunludur" diyerek araç sahiplerini uyardı. 

Zorunlu kış lastiği uygulaması ile 1 Aralık tarihinden itibaren aracında kış lastiği olmayan ve kapsam içerisine giren araçlara trafik polisleri tarafından 846 TL para cezası kesilecek. Söz konusu uygulama 1 Aralık tarihinden itibaren başlarken trafik polislerinin denetimleri de bu tarih itibari ile başlayacak.