Trafikteki araç sayısı her geçen gün artmaya devam ederken Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı konu hakkında 81 ile genelge gönderdi. Gönderilen genelge ile araç sahipleri ve ehliyet sahiplerini ilgilendiren son derece kritik bir karara imza atılmış oldu. Söz konusu genelgede EGEDES sistemi hakkında bilgilendirmede bulunuldu. 

Tüm dünyanın kabusu haline gelen ve her geçen gün önemini arttıran karbon salınımı ve hava kirliliğine karşı olarak hayata geçirilen Egzoz Elektronik Denetleme Sistemi Seferberliği Projesi (EGEDES) sistemi uygulamaya geçildi. Yeni sistem kapsamında araçlar seyir halindeyken kurulan özel EGEDES sistemi ile plakalarından otomatik olarak tespit edilecek. Plaka üzerinden yapılan kontrolde egzoz muayenesi yaptırmayan araçlara trafik cezası yazılacak. 

ARACINIZA CEZA YAZILDIĞINDAN HABERİNİZ BİLE OLMAYABİLİR! 

Türkiye'de zaten rutin uygulama olan egzoz denetimleri normalde araçlar durdurularak yapılıyordu. Ancak bu yöntem ile trafik yoğunluğu oluşması ve çok yoğun trafik akışının bulunduğu yerlerde trafikte aksamaya neden olması nedeniyle uygulamada sorunlar yaşanıyordu. Bu nedenle Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Egzoz Elektronik Denetleme Sistemi Seferberliği Projesi (EGEDES) sistemi üzerinde çalışmalar başlamıştı. 

egedes sistemi

Yeni sistem sayesinde trafikte seyir halinde bulunan araçlar EGEDES sistemi ile tek tek plakalarından taranacak. Araçlar durdurulmadan plaka numaralarından sistem tarafından denetlenecek ve egzoz muayenesi yaptırmayan ancak aktif olarak trafikte olduğu tespit edilen araçlara para cezası kesilecek. Egzoz muayenesi yaptırmayan araçlar otomatik olarak tespit edilmiş olacak. 1 Eylül 2022 tarihi itibari ile hayata geçirilen uygulama ile milyonlarca aracın egzoz muayene kontrolü otomatik olarak sistem tarafından yapılmış oldu. 

egedes para cezası ne kadar

EGZOZ MUAYENESİ YAPTIRMAK ZORUNLU MU, EGZOZ MUAYENESİ YAPTIRMAMANIN PARA CEZASI NE KADAR, KAÇ TL?

Altında yanılmayan uzman İslam Memiş duyurdu! Altını, doları ya da kripto parası olanlara İslam Memiş açıkladı Altında yanılmayan uzman İslam Memiş duyurdu! Altını, doları ya da kripto parası olanlara İslam Memiş açıkladı

Evet, son yıllarda araç sayısının hızla artması ile araçların çevreye verdikleri zarar da artarken egzoz muayenesi de zorunlu hale getirilmiştir. Egzoz muayenesi yaptırmadan trafiğe çıkan araçlara çevre kanununa muhalefet suçundan 2 bin 815 liralık para cezası kesilmektedir. Aracınıza kesilmiş olan bir para cezası olup olmadığını e-Devlet üzerinden kontrol edebilirsiniz. Ehliyet ve aracına para cezası kesilen kişilere e Devlet üzerinden bildirim gönderilmekte olup ceza sorgulama sayfası üzerinden de bilgi alınması mümkündür.