Tüm dünya enflasyon rüzgarı ve resesyon riski ile savrulmaya devam ederken küresel piyasalarda yaşanan ekonomik belirsizlik yatırım araçlarının fiyatlarını da olumsuz etkilemeye devam ediyor. Amerika'da dün açıklanan enflasyon verilerinin beklentilerin üzerinde çıkması ve çekirdek enflasyonun da son 40 senenin rekorunu kırması ile piyasalar bir kere daha dalgalanmıştı. 

Yükselen enflasyon oranı nedeni ile bir kere FED faiz kararı için alarm zilleri çalmaya başlarken bir önceki toplantıda ertelenen 100 baz puanlık jumbo faiz artırımı beklentisi tekrar gündeme alındı. Konunun tekrar gündeme gelmesi ile ne yazık ki dolar kurunda yükseliş altın fiyatlarında da yükseliş başladı. Peki, altın fiyatları neden düştü, düşüyor?

ALTIN FİYATLARI NEDEN DÜŞTÜ, DÜŞÜYOR?

Altın fiyatlarında yaşanan düşüş alım için fırsat kovalayan ve altın borcu olan kişilere uygun iklimi sağlarken elinde altını olanlar ve altın bozdurmak isteyen kişileri ise ikileme düşürdü. Konu hakkında değerlendirmede bulunan Fon Yöneticisi Eral Karayazıcı bugün piyasaların güne negatif başlandığını belirterek altın fiyatlarının sene başına oranla yüzde 7,5 değer kaybı yaşandığını belirtti. 

altın fiyatları 14 ekim-1

Müteahhitlere ayrı ev alacaklara ayrı kötü haber! Ekim ayı ince kalın inşaat demiri fiyatları belli oldu! Müteahhitlere ayrı ev alacaklara ayrı kötü haber! Ekim ayı ince kalın inşaat demiri fiyatları belli oldu!

Altın fiyatlarında Amerikan tahvil faizlerinde yaşanan yükseliş nedeni ile düşüş yaşandığı belirtilirken gram altının fiyatı yaşanan düşüşün etkisi ile 987,82 liraya, gram altının satış fiyatı 988,02 liraya gerilerken çeyrek altının alış fiyatı ise 1.629 TL bandına kadar çekildi. Küresel piyasada dolar endeksi ve tahvil faizinde yaşanan yükseliş ons altının elini zayıflatırken ons altının fiyatı 1.655 seviyesine kadar düşüş gösterdi. Gözler açıklanacak olan ekonomik verileri takip etmeye devam ederken dolar kurundaki aşırı değerlenmenin altın fiyatlarını baskıladığı belirtiliyor.