Milyonlarca çalışan rahat bir nefes almak için asgari ücrete yapılacak olan zam rakamını beklemeye başlarken asgari ücret tahminleri de peş peşe açıklanmaya devam ediyor. 2023 asgari ücret zammı için telaffuz edilen rakamlar her geçen gün artarken ekonomistlerin tahminleri işçiler tarafından olduğu kadar patronlar tarafından da takip ediliyor. 

Asgari ücret tahmini açıklayan isimler arasına yapmış olduğu başarılı tahminler ile adını duyuran İslam Memiş'te katıldı. Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş yaptığı açıklamasında 2023 asgari ücret zammı için beklediği rakamı ilk kez duyurdu. Altın tahminleri tutan ünlü ismin asgari ücret tahmininin de tutup tutmayacağı ise merak konusu oldu. 

2023 ASGARİ ÜCRET TAHMİNİ BEKLENTİSİ KAÇ TL?

Çalışanlar yükselen enflasyon rakamları nedeniyle asgari ücrete bu sene daha yüksek bir zam oranı beklerken beklentiler yavaş yavaş 10 bin TL bandına kadar dayanmıştı. Ekonomistler Temmuz ayında yapılan yüzde 30'luk ara zam sonrasında asgari ücret maaşı için ilk olarak 7 bin 500 TL rakamını telaffuz etmeye başlarken enflasyon rakamlarında yaşanan yükselişin ivmelenmesi ile yeni zam beklentisi Eylül ayında 8 bin 250 liraya çıkmıştı. 

islam memiş asgari ücret tahmini-1

Eylül ve Ekim ayında açıklanan enflasyon rakamları yukarı yönlü hareket etmeye devam ederken son tahminlerde asgari ücrete 2023 seçimleri öncesinde tüm zamanların en yüksek rekor zammı beklentisi ile ekonomistler bu rakamın 9 bin 900 TL olarak belirlenebileceğini iddia etmişlerdi. Konu hakkında son açıklama ise Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş tarafından yapıldı. 

asgari ücrete yeni zam

Garanti Bankası duyurdu müşterilerine 1000 TL verecek! Son gün 31 Mart Garanti Bankası duyurdu müşterilerine 1000 TL verecek! Son gün 31 Mart

İSLAM MEMİŞ DUYURDU KONUT VE ARAÇ FİYATLARI DÜŞECEK Mİ, ASGARİ ÜCRETE KAÇ TL ZAM GELİR?

10 bin TL sınırına dayanan asgari ücret tahminleri rekor kırmaya devam ederken İslam Memiş ise açıkladığı rakam ile asgari ücretli çalışanları üzdü. İslam Memiş yaptığı fiyat tahmini ile “Yılsonu ile alakalı yine asgari ücretle ilgili yeni bir düzenleme bekleniyor. Muhtemelen benim tahminimce 7 bin 500 lira civarında olacak şekilde bir artış söz konusu olabilir” diyerek 7 bin 500 TL tahmininin duyurdu. Konut ve araç fiyatlarında ise bir düşüş beklemediğini dile getirdi.