Yastıkaltı Altın Saklayanlar Müjde! Altın Değerlendirme Sistemi Devreye Alındı
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Yastıkaltı Altın Saklayanlar Müjde! Altın Değerlendirme Sistemi Devreye Alındı

ALTIN

14 Eylül 2020 Pazartesi 10:54:58

Son Güncelleme: 14/09/2020 02:53:57

Yastıkaltı Altın Saklayanlar Müjde! Altın Değerlendirme Sistemi Devreye Alındı

Dünya üzerinde vatandaşın en çok altın sahibi ülke Türkiye olarak tescillenmiştir. Birçok vatandaşımız güvenli yatırım olarak gördükleri altını, yastıkaltında saklıyor. Devreye alınan Altın Değerleme Sistemi (KADSİS) ile artık altınlarınızı güven içinde saklayabilir, ve istediğiniz zaman çekebilirsiniz.

Türkiye’de yastık altı altınlarının yaklaşık olarak 3 bin ton olduğu tahmin ediliyor. Hem yastık altındaki altınların ekonomiye kazandırılması hem de vatandaşlara altınlarını daha güvenli bir yerde saklamaları için Altın Değerleme Sistemi (KADSİS) oluşturuldu.Vatandaşlar, yetkili kuyumculara giderek altınlarını banka hesaplarına aktarabilecek. İşte Altın Değerleme Sistemi’yle ilgili merak edilen tüm detaylar…

Altın Değerleme Sistemi, kamu bankaları ve İstanbul Altın Rafinerisi (İAR) tarafından, yastık altındaki altınların ekonomiye kazandırılması amacıyla geliştirilen bir sistemdir. Bu sistem sayesinde vatandaşlar altınlarını yetkili kuyumculara giderek banka hesaplarına yatırabilecek ve istedikleri zaman fiziki altın veya nakit olarak çekebilecek. Hazine ve Maliye Bakanlığı ve İAR kaynaklarından öğrenilen bilgiye göre, Türkiye’de en az 3 bin ton yastık altı altını mevcut. Oluşturulan bu sistemle birlikte, parasal karşılığı milyarlarca dolara denk gelen bu yastık altı altınları da ekonomiye kazandırılmış olacak.

Bunca altının atıl durması ülkemizin dış finansmana bağımlılığını arttırıp, ekonomik potansiyeli tam olarak kullanamamasına neden oluyor. Bu bağımlılığı azaltmak isteyen ülkeler de bu atıl kaynaklarının ekonomik sisteme kazandırılması konusunda çalışmalar yapıyor. Ülkemiz de bu çalışmalardan birine adım attı. Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank ve İstanbul Altın Rafinerisi tarafından geliştirilerek uygulamaya konan proje ile birlikte atıl bulunan altınların ekonomiye kazandırılması amaçlanıyor. Belirlenen kriterlere uyan kuyumcular Altın Değerleme Noktası (ADN) olarak belirleniyor. KADSİS ile birlikte; vatandaşlar, evlerinde sakladıkları altınları bu noktalara giderek banka hesaplarına güvenli ve kolay bir şekilde yatırabiliyor.

VATANDAŞLAR ALTINDAN İSTEDİKLERİ ZAMAN ÇEKEBİLECEK

Vatandaşlar, KADSİS ile bulundukları yere en yakın Altın Değerleme Noktası olarak belirlenen kuyumculara giderek, altınların ekspertiz yaptırarak güvenli bir şekilde banka hesaplarına yatırabilirler. Banka hesaplarına,altınlarının 24 ayar karşılığını gram cinsinden yatırabiliyorlar. Vatandaşlar, banka şubelerinin altın yatırma günlerini beklemeden istedikleri zaman banka hesaplarına altınlarını yatırabiliyor ve altınlarını istedikleri zaman altın şeklinde çekebiliyorlar.

SON DERECE GÜVENLİ BİR SİSTEM

KADSİS kapsamında, ülke genelinde70’in üzerinde Altın Değerleme Noktası test aşamasında faaliyete geçti. Bu noktaların zaman geçtikçe daha çok artacağı tahmin ediliyor. Kolay erişilebilir olmasının yanı sıra altın değerleme noktalarında yapılacak olan işlemler tamamen vatandaşın gözü önünde yapılıyor. Tüm işlem aşamalarında, bankalardan gelen güvenlik kodu sayesinde son derece güvenli bir şekilde işlem gerçekleştiriliyor.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı