Altın rezervlerinin artması nedir? Merkez Bankası rezervleri eksiye geçti
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Altın rezervlerinin artması nedir? Merkez Bankası rezervleri eksiye geçti

ALTIN

30 Ağustos 2020 Pazar 15:12:14

Son Güncelleme: 29/08/2020 01:51:02

Altın rezervlerinin artması nedir? Merkez Bankası rezervleri eksiye geçti

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası kasasında tarihinde hiç olmadığı kadar altın rezervi toplanmış durumda. 2020 yılının başında altı rezervi 25,1 milyar dolar iken en son verilerin paylaşıldığı 14 Ağustos günüde altın rezervleri 42,8 milyar dolara yükseldiği görülmüştü.

Uzmanlar ise takasla doldurulan rezervler dışarı da bırakıldığında döviz rezervleri bir süredir ekside devam eden Merkez Bankası’nın, elindeki altınları ile yurt dışından borç almasının düşük bir ihtimal olduğunu belirtiyor. Peki ya ülkemiz ekonomide kritik bir dönemden geçerken, enflasyon her ay yükselirken Merkez Bankası’nın altın rezervlerinde rekor kırması ne demek? Ne anlama geliyor? İşte tüm detaylar haberimizde;

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası altın rezervlerini tarihinde hiç olmadığı kadar arttırmış durumda. Keskin bir yükseliş hemen göze çarpmakta. Eğer bir ülkenin Merkez Bankası döviz rezervleri gülü ise ülke içinde yükselen kura karşı müdahale edebileceği ve ülkesinin kur şoklarından koruyabilecek anlamına gelmektedir.

Fakat Türkiye cari açık vermekte, böyle ülkeler içinse rezervlerinin güçlü olması hayati anlam taşımakta. Fakat Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın rezervleri eksiye geçmiş durumda.

İŞTE REZERVLERDEKİ TABLO

14 Ağustos haftasında Merkez Bankası’nın dolar rezervleri 1,2 milyar daha azalmış ve 45,4 milyar dolara gerileme göstermişti. Banka’nın ise dolar rezervleri 2020 yılının başında 81,2 milyar dolar açıklanmış ve Aralık 2013 döneminde ise rekor seviyesi olan 115 milyar dolar görülmüştü.

Döviz takası anlaşmaları hesaptan çıkarıldığında ise Merkez Bankası’nın rezervleri eksiye düşmekte.

2020 yılının başında ise Merkez Bankası’nın altın rezervi 25,1 milyar dolar civarındaydı verilerin paylaşıldığı 14 Ağustos haftası ise bu rezervlerin 42,8 milyar dolara çıktığı görüldü. Değerli menkullerden biri olan altının küresel anlamda kazandığı değer aynı zaman Merkez Bankası’nın elinde altınında değerlenmesine yol açtı.

Fakat Merkez Bankası’nın dolar rezervleri eritmekte ve ülke ekonomik anlamda kritik bir noktada. Hal böyleyken Merkez Bankası’nın elinde altın rezervlerinin artışı ne anlama gelmekte? Sayın Erdoğan ise yaptığı açıklamalar da 2016 yılında Merkez Bankasının 14 milyar dolar değerinde altın rezervi olduğunu vurgulamış ve şu an da yurt dışından ülkeye altın getirerek, ülkemizden çıkartılan altını ise Türk lirası üzerinden alarak altın alarak altın rezervlerinin 3 katının çıktığını belirtti.

GÜRSES: DIŞ POLİTİKADAKİ TUTUM ALTIN REZERVLERİNİ DE İLGİLENDİRİR

Altın rezervlerinin ekonomi için anlamı yorumlayan ekonomist Uğur Gürses ise son dönemlerde Merkez Bankası’nın altın miktarının iki kat, altının değerinin ise küresel anlamda üç kat arttığını belirtiyor.

Merkez Bankası’nın altın kaynaklarındaki artışın refah nedeniyle olmadığını dile getiren Gürses, dış politika tutum nedeniyle Merkez Bankası’nın rezerv tercihinin altından yana olduğunu belirtmekte.

Gürses ayrıca ülkeler ekonomik güvenlik nedeniyle de altın biriktirir, dış politikadaki tavır göre altın rezervlerini güçlendirmek iyi olur yorumunda bulundu.

Amerika Birleşik Devletleri ise geçmiş dönemlerde problemlerle yüzleşen ve ambargo uygulanan ülkelerin Amerikan doları ile ticareti yapmasına izin vermemekteydi.

MURATOĞLU: KENDİ EVİNDEKİ ALTINLARI TEMİNAT GÖSTEREMEZSİN

Murat Muratoğlu ise, ülkemizde bulunan altınlar ile birlikte Merkez Bankası’nın döviz borcu almasının düşük bir ihtimal olduğunu belirtti ve İran ve Venezuela’nın zamanında Amerika tarafından yaptırım endişesi yaşadıklarını söyledi. Bunun ardından ise Venezuela’nın uluslararası alandaki altınlarına bloke geldiğini ve Türkiye’nin kendi elindeki altını teminat gösterip borç alamayacağını söyledi.

PİYASADA TEK ALICI MERKEZ BANKASI

Altın fiyatları ise küresel anlamda salgınla birlikte rekor üstüne rekora koşarken ülkede de altın üretimi artışta. Altın Madencileri Derneği Başkanı olarak görev yapan Hasan Yücel ise, ülkede altın üretiminin yıl içinde %16 oranında artarak 44 tona yükseldiğini ve tümünün ise Merkez Bankası tarafından alınması beklediklerini bildirdi.

Öte yandan Türkiye Merkez Bankası ocak- haziran arasında 170 ton altın satın alarak küresel anlamda ilk sıraya yükselmişti. Fakat MB’nın altın rezervleri artışta olsa döviz rezervleri azalmaya devam ediyor.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı