Altın İçin Kritik Uzman Yorumu Geldi! JP Morgan Uyardı 10 Aralık Altın Fiyatları
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Altın İçin Kritik Uzman Yorumu Geldi! JP Morgan Uyardı 10 Aralık Altın Fiyatları

ALTIN

10 Aralık 2020 Perşembe 17:10:45

Son Güncelleme: 10/12/2020 16:57:40

Altın İçin Kritik Uzman Yorumu Geldi! JP Morgan Uyardı 10 Aralık Altın Fiyatları

Dünyanın en önemli yatırım uzmanlarından JP Morgan altın fiyatlarıyla ilgili teknik analiz ve uzman yorumlarını paylaştı. 10 Aralık Perşembe günü itibariyle dalgalı fiyat hareketlerine başlayan gram altın ve çeyrek altın fiyatları önümüzdeki günlerde düşecek mi yoksa yükselecek mi herkes tarafından merak ediliyordu. ONS fiyatında yaşanan değişimler sonrasında altın piyasasında yaşanan son dakika gelişmelerini bir araya getirdik.

Korona virüs salgınına dair aşı haberleri peş peşe geldi. Tüm yaşanan gelişmelerle birlikte de altın için çanlar çalmaya başladı. JP Morgan uyardı! Altın için kritik değerlendirmeler yapıldı. İşte tüm detaylar haberimizde;

Ünlü Amerikan yatırım bankasından altın hakkında yeni bir kritik değerlendirme raporu yayımlandı. Aşı haberlerinin peş peşe gelmesiyle birlikte altında bu değişimlerden etkilenmeye devam ediyor. İşte altın fiyatları, uzmanlar yorumları ve kritik gündem değerlendirmelerinin hepsi haberimizde;

Salgın döneminde küçük- büyük her türlü yatırımcının göz bebeği altın olmuştu. Salgın dönemi boyunca değer kazanan ve güvenli liman olarak görülen altın, yatırımcısına oldukça kazandırdı. Fakat salgın döneminin bitişini bizlere gösteren olumlu aşı haberleri geldikçe de sarı metalin tahtı sallanmaya başlıyor. Hem küresel anlamda gelen toparlanma sinyalleri hem de aşı çalışmaları ile birlikte yatırımcılardan altından uzaklaşmaya başladı. Yaşanan bu kayıplar, gelişmeler ve altın fiyatları hakkında da ünlü Amerikan yatırım bankası JP Morgan tarafından yeni bir değerlendirme raporu geldi. İşte raporun detayları;

JP MORGAN ALTIN FİYATLARI RAPORU

Ünlü Amerikan yatırım bankası uzmanları tarafından bir rapor yayımlandı. Yayımlanan raporda ise Amerika’nın ihtiyaçlarından da bahsedildi. Uzmanlar Amerika’nın büyük bir bölümünün mali desteğine ihtiyacı olduğunu fakat gelen iyi ekonomik verilerin Senato’nun hızlı hareket etmesini geciktirecektir yorumu paylaşıldı.

Altın fiyatları hakkında da değerlendirmelere yer verildi. Raporda “korona virüs salgınına dair onaylanan aşının artması, aşılanma sürecine çok az kalınması ve teşvik görülmeleri ile birlikte altının zeminin kaydığı” belirtildi.

Altın fiyatları küresel anlamda yaşanan tüm gelişmelerden etkilenmeye devam ediyor. Sadece aşı haberleri değil kısa süre önce Fitch tarafından açıklanan raporla birlikte küresel toparlanmada da ülke bazlı toplanmalarda da 2021 ve 2020 yılı için iyileşme görüldü. Küresel anlamda gelen olumlu haberler, korona virüs aşılarından ardı ardına gelen olumlu gelişmeler ve şimdi de JP Morgan raporu ile altında da kısa vade de düşüşlerin devam etmesi yatırımcının da altını terk etmesi ön görülüyor.

10 Aralık ALTIN FİYATLARI

Amerika tarafından açıklanması beklenen teşvik paketi sonucunda altında da düşüş gözlemlendi. Altın güne geri çekilme yaşayarak başladı. Altındaki düşüş eğilimi de hala devam ediyor.

Gram altın ise 460 Türk lirası alış fiyatına, 460,30 Türk lirası da satış fiyatına sahip.

Öte yandan çeyrek altın ise 756 Türk lirasından işlem görmekte.

22 AYAR BİLEZİK alış fiyatı 418 Türk lirası satış fiyatı da 435 Türk lirası

ATA ALTIN alış fiyatı 3 bin 89 Türk lirası olurken satış fiyatı da 3 bin 108 Türk lirası oldu

CUMHURİYET ALTINI alış fiyatı bugün itibariyle 3 bin 94 Türk lirası ve satış fiyatı da 3 bin 141 Türk lirası

TAM ALTIN alış fiyatı 2 bin 984 Türk lirası ve satış fiyatı da 3 bin 43 Türk lirası

YARIM ALTIN alış fiyatı 1 bin 504 Türk lirası ve satış fiyatı da 1 bin 520 Türk lirası

Kasım Ayında Neler Yaşanmıştı?

Gram altın fiyatı Kasım ayının sonlanması ile birlikte düşüş yönünde hızlı hareketler gerçekleştirdi. Kasım ayını 447,2 Türk lirası fiyatı ile sonlandıran gram altında yüzde 11,3 oranında değer kaybı yaşadı. Geçtiğimiz aylarda olağanüstü yükseliş trendleri yakalayan ve önü bir türlü kesilemeyen gram altın fiyatları rekordan rekora ilerlemişti. Ancak düşüşü de çıkışı kadar hızlı ve rekor seviyelerde yaşandı ve gram altın fiyatlarındaki aşağı yönlü hareketlilik devam etmekte. Altının ons bazında fiyatı da Kasım ayı sonunda gram altın gibi düşüş trendinde. Dolar bazında değeri 1.776,61 seviyesine gerileyen Altının ons fiyatı yüzde 5,5 oranında değer kaybı ile son 4 yılda yaşanan en düşük aylık fiyatlamasını yaptı.

Altın fiyatları küresel ve yerel birçok gelişmeden etkilenmekte. Dolar kurunun Türk lirası karşısında değer kaybı yaşaması, küresel bir sağlık ve ekonomi krizi yaratan korona virüsün tedavisine yönelik dünya çapında sektöründe lider firmalar tarafından yapılan aşı çalışmalarından gelen olumlu haberler oldu. Fakat öte yandan da Amerika Birleşik Devletleri başkanlık seçimlerinin netliğe kavuşması ve salgın süreci içerisinde global olarak normal hayata dönüş ve ekonomik düzelmeye yönelik umutlu yaklaşımlar altın fiyatlarında yaşanan gerilemeyi etkileyen belirleyici sebepler oldu. Bu haberlerin ekonomik toparlanmaya işaret etmesi ise altını daha erişilebilir bir kıymetli maden yapmaya, satış fiyatının Türk lirası bazında gerilemesine sebep oldu.

Gram altın ise yaşanan gelişmelere bağlı olarak yüzde 11,3 oranında değer kaybı ile rekor bir düşüşe imza atarak Kasım ayını 447,2 Türk lirası fiyatı ile tamamladı.

Yaşanan olumlu gelişmeler ve altın fiyatlarında yaşanan rekor düşüşler öncesinde ise salgın dönemi tüm dünyada alışılmadık gelişmelere sebep oldu. Salgının getirdiği tüm dünya çapındaki ön görülemeyen ekonomik dalgalanmalar, geleceğe yönelik belirsizlikler ve ülkeler tarafından alınan ekonomi alanına yönelik alınan kararlar, altın fiyatlarında görülmemiş zirvelerin yaşanmasına neden olmuştu.

KASIM AYI TERAZİNİN YÖN DEĞİŞTİRDİĞİ AY OLDU

Ülkeler vatandaşlarının üzerindeki negatif etkiyi en düşük seviyede tutmak için kararlar alırken, bu yönelmeler altının ons fiyatında mart ayından bu yana rekor yükselişlere sebep olmuştu. Yeni tip korona virüs salgınının etkilerinin yayılması ve hastalığa yakalanan kişi sayısının aşırı artması ise aynı şekilde altının ons fiyatının yükselişini destekledi.

Bu yükseliş trendi ise Kasım ayı başlarında gram altın fiyatlarının 540,7 Türk lirası gibi rekor rakamlara ulaşmasını sağlamıştı. Lakin ayın ilerleyen günlerinde Amerika Birleşik Devletleri başkanlık seçimlerine ilişkin şaibenin sona yaklaşması, aşı çalışmalarında kaydedilen ilerleme ve bununla beraber oluşan ekonomiye yönelik olumlu yaklaşımlar olmuştu. Yine bunların yanı sıra altının ons fiyatının dolar kuru karşısında düşüşe geçmesi ve son olarak da doların Türk lirası karşısında yaşadığı değer kaybı gibi ekonomiye yönelik ardı arkası kesilmeyen olumlu gelişmeler yaşandı.

Bu olumlu haberler ve gelişmeler ise Kasım ayının sonlarına doğru gram altının fiyatının 440,2 seviyesine kadar düşmesine sebep oldu. Gram altın Kasım ayını yüzde 11,3 gerileme ile tamamlayarak 447,2 Türk lirası olarak fiyatlandı. Yaşanan yüzde 11,3 oranındaki gerileme ise şimdiye kadar eşi benzeri görülmemiş bir seviyede.

Yapılan analizlerde ise aynı zamanda dolar kurunun Türk lirası karşısında yaşadığı ani gerileme dikkat çekildi. Yine aynı analizlerde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Tarafından yeni ekonomi dönemi başlığı altında yapılan açıklamalar ve ekonomi yönetimindeki değişiklikler ile alınan kararların Kasım ayı içerisinde yatırımcıları Türk lirası cinsinden varlıklara yönlendirdiği gözlemleniyor.

ALTININ ONS FİYATI SON DÖRT YILIN EN KÖTÜ AYLIK HAREKETLERİNİ GERÇEKLEŞTİRDİ.

Kasım ayı başında 1965 dolar gibi zirveye yönelik denemelerde bulunan altın onsu ay sonuna doğru 1775 dolar seviyesine kadar düştü.

Analistlere göre artan korona virüs vakaları ve ABD Merkez Bankası tarafından varlık fiyatlarında gerileme olabileceğine ilişkin uyarısı etki etti. Yine bunun dışında salgının vatandaşlara yansıyacak olan etkilerini en düşük seviyede tutmak isteyen Avrupa Birliği tarafından oluşturulan 750 milyar Euro değerindeki ekonomik destek paketi, 1 trilyon Euro üzeri bütçe hususunda anlaşmaya varılması ve ekonomilerdeki normalleşmenin düzensiz devam etmesi Kasım ayının başlarında altının ons fiyatının artışına neden oldu.

Analistler altının ons fiyatındaki düşüş trendinin ise dolar endeksindeki yukarı yönlü hareket ve korona virüs aşısına yönelik Pfizer, BioNTech ve Moderna gibi sektörün ileri gelen biyoteknoloji şirketlerinin denemelerinde sağladıkları yüksek başarı oranları sebebi ile yaşandığını belirttiler.

Yeni tip korona virüs aşısının 2020 yılı sonuna gelinmeden birtakım ülkelere teslim edilebileceği ve uygulamaya başlanabilme imkanının bulunduğu haberleri ise altının ons fiyatını düşüş trendinde tutmaya devam ediyor.

Altının onsu Kasım ayını yüzde 5,5 oranında değer kaybı ile tamamlayarak 1.776,61 dolar seviyesine düştü. 4 yıl boyunca altının ons fiyatında aylık olarak yaşanan en büyük gerileme bu Kasım ayında yaşandı ve altının ons fiyatında 4 aydır kesintisiz şekilde gerileme gerçekleşti.

ARALIK AYININ İLK HAFTASINDA ALTIN DEĞER KAZANDI

Kasım ayını rekor değer kayıpları ile sonlandıran altın, bu ayın ilk haftasında yukarı yönde hareket etmeye başladı.

Analistlerin görüşleri alınan önlemler ve sokağa çıkma kısıtlamalarının salgın sürecinde sona yaklaşıldığı algısını kırdığı ve olumsuz bir bakış açısının popülerlik kazandığı yönünde.

Altın fiyatlarındaki yükselişe yönelik diğer etkenlerin ise Amerika Birleşik Devletleri’nin hazırladığı teşvik paketinin haber bültenine pozitif yansıması, altının ons fiyatının dolar endeksindeki düşüş yöneliminden destek bulması olduğu ve bu durumun gram altın fiyatlarına da yükseliş trendi başlangıcı şeklinde yansıdığı belirtildi.

2020’nin son ayının ilk haftasında gram altın fiyatında yüzde 3,1 oranında yükseliş gerçekleşti. Gram altın bu sebeple 461,4 Türk lirası olarak fiyatlandı. Altının onsu ise yüzde 3,4 oranında değer kazanarak 1.838,79 dolar olarak fiyatlanmış durumda.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı