Altın fiyatları ne kadar? 13 Ağustos çeyrek ve gram altın kaç TL oldu?
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Altın fiyatları ne kadar? 13 Ağustos çeyrek ve gram altın kaç TL oldu?

ALTIN

13 Ağustos 2020 Perşembe 06:12:59

Son Güncelleme: 13/08/2020 01:47:16

Altın fiyatları ne kadar? 13 Ağustos çeyrek ve gram altın kaç TL oldu?

Piyasalarda dalgalı hareketler devam ederken 13 Ağustos altın fiyatları vatandaşlarımız tarafından merak ediliyor. Teknik analizler, uzman yorumları ve dünyada yaşanan gelişmelerle birlikte gram, çeyrek, yarım ve cumhuriyet altını fiyatlarını sizler için bir araya getirdik.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin küresel korona virüsü hakkında son dakika duyurusu paylaştı. Devlet Başkanı Putin’in açıklamalarına göre Rus bilim insanlarının korona virüse karşı aşı geliştirdiklerini basın yoluyla tüm dünyaya duyurdu. Yaşanan bu gelişme sonrasında dolar, euro ve altın fiyatlarında sert düşüşler meydana geldi. 13 Ağustos 2020 Perşembe günü ilk saatleri itibariyle vatandaşlarımız altın fiyatları, çeyrek altın kaç TL, gram altın ne kadar oldu gibi soruların cevaplarını merak ediyorlar.

Başkan Putin’in açıklamaları da küresel piyasalar da şok etkisi yarattı. Aşının hazır oluşu açıklamasıyla birlikte gram altınının fiyatında ani düşüşler yaşandı. Fiyatlar 480 Türk lirasından 435 Türk lirasına ani düşüş yaşarken dolar- Türk lirası kurunda da sıcak gelişmeler yaşandı. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın da müdahaleleriile birlikte dolar 7,20 ila 7,30 bandında gidip gelmekteydi fakat 7,30’un üzerine çıkarak tarihi rekorlar görmüştü.

Fakat gözler ise şimdi tamamen Rusya’ya çevrilmiş durumda. Rus aşısının dedikoduları bile piyasaları sallamaya yetmiş durumda. Öte yandan Merkez Bankası’nın açıktan faiz artırımı yaparak piyasaya sürdüğü Türk lirası miktarını bugün de azaltacak adımlar atması beklenmekte.

Dolar Türk lirası kurusu ise haftaya sert yükselişlere başladı ve 7,40 ila tarihi rekoru görmüştü bunun ardından ise dün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından atılan sıkı adımlar nedeniyle 7,21 bandına kadar düşen dolar-Türk lirası kuru yine ileri ki saatlerde 7,30 bandına yükselmişti.

Bir diğer yandan Türkiye’ye karşın fiyatlamalar da iyimser şekilde seyretmek olan Merkez Bankası’nın geçmişte de birden fazla kez kullandığı ve piyasa tarafından artık örtülü faiz artışı olarak bilinen likidite sıkılaştırması adımı atıldı.

Bankacılar ise Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan mevduat ve kredi faizlerinde artışa gidilmesi, aktifrasyosunun gevşetilme hareketi ve yabancı bankalar da devam eden döviz alışverişlerinde sınırlamanın gevşetilmesininaralıklı olsa da bu gelişmelerin küresel anlamdaki risk iştahını canlı tuttuğunu ve piyasa da son dönemler de yaşanan satış baskını azalttığını yorumluyor.

MEVDUAT FAİZLERİ ENFLASYONUN ALTINDA KALIYORDU

Bankacılar özellikle de mevduat faizlerinde oluşan yükselişin döviz cinsinden mevduata yönelim eğilimini azaltmak adına önemli olduğunun altını çiziyorlar.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın politika faizlerin de enflasyonun 4 puan altında kaldı bununla birlikte de yerli yatırımcıların Türk lirası mevduat getirilerinde istediklerini elde edememeleri ile birlikte döviz, altın gibi son dönemdeki gayrimenkul araçlarının yatırım fonlarında yöneleme eğilimleri devam etmişti.

HESAPLARDAKİ DÖVİZ TARİHİ ZİRVEDE

Yurtiçinde ise yabancı para cinsinden mevduatın 15 gün gibi kısa süre içerisinde 9 milyar dolar artış ile 204 milyar dolar bandından 213 milyar dolara oluşması ile birlikte yeni tarih zirve görüldü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise bir önceki günkü açıklamasında IMF finansmanını sert bir şekilde geri çevirmiş ve faiz oranlarının daha da düşeceğinin garantisini vermişti.

PUTİN AÇIKLADI, ALTIN DÜŞTÜ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise yaptığı basın toplantısında küresel korona virüs aşısının tamamlandığını açıklamış ardından ise küresel anlamda altın fiyatların da %7 oranında ani düşüşler meydana gelmişti. 480 Türk lirasını aşmış olan gram altın ise 435 Türk lirasına kadar gerilemişti.

Bazı uzmanlar ise bu adımların altında bir düzeltmeden bahsederken Rusya bilim insanları tarafından üretilen aşıya karşı Batı tarafından kuşkucu bir yaklaşım geldi. Bu kuşkucu yaklaşım ise aşı haberlerine Batı tarafından piyasanın çok fazla tepki vermemesine neden oldu.

ALTIN Fiyatları 13 Ağustos

13 Ağustos 2020 Perşembe günü Kapalıçarşı açılış fiyatlarıyla birlikte canlı güncel altın fiyatları şu şekilde:

Gram altın: 451 TL

Çeyrek altın: 723 TL

Yarım altın: 1465 TL

Cumhuriyet altını: 2930 TL

Altın ONS: 1918 dolar

Sizde günlük altın fiyatları hakkındaki düşüncelerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı