Altın fiyatları düşüyor! Geri çekilme başladı! 20 Mayıs Salı günü altın fiyatları ne kadar?
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Altın fiyatları düşüyor! Geri çekilme başladı! 20 Mayıs Salı günü altın fiyatları ne kadar?

ALTIN

19 Mayıs 2020 Salı 22:21:43

Altın fiyatları düşüyor! Geri çekilme başladı! 20 Mayıs Salı günü altın fiyatları ne kadar?

Dolar kurunda yaşanan düşüşler ve altın fiyatlarının aşırı alım noktasına gelmesiyle birlikte altın fiyatlarında düşüş başladı. Haftaya 390 lira seviyelerinde başlayan gram altın, 374 TL seviyelerine kadar geriledi. Peki uzmanların altın yorumları ve teknik analizlere göre 20 Mayıs Salı günü gram, çeyrek, yarım, cumhuriyet altını fiyatları ne kadar olacak?

Dolar kurunda yaşanan düşüşler ve altın fiyatlarının aşırı alım noktasına gelmesiyle birlikte altın fiyatlarında düşüş başladı. Haftaya 390 lira seviyelerinde başlayan gram altın, 374 TL seviyelerine kadar geriledi. Peki uzmanların altın yorumları ve teknik analizlere göre 20 Mayıs Salı günü gram, çeyrek, yarım, cumhuriyet altını fiyatları ne kadar olacak?

Geçtiğimiz haftanın kapanış analizi yazımızda altın fiyatlarının düşeceği konusunda analizimi sizlerle paylaşmıştık. Geçtiğimiz haftayı 385 lira bandında kapatan altın fiyatları, yeni haftanın başlamasıyla birlikte beklenen düşüşüne başladı. Son bir aydır dalgalı hareketlerine devam eden altın, 378 – 390 lira aralığında fiyat arayışını sürdürüyordu. Dolar kurundaki sert ataklarında etkisiyle fiyat analizi yapmak bir hayli zorlaşıyordu. Son günlerde dolarda yaşanan düşüş ve altın piyasalarının doyum noktasına ulaşmasıyla birlikte birçok yatırımcı düşüş için pozisyonlarını kapattı.

İstanbul Kuyumcular Odası (İKO) Başkanı Mustafa Atayık geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamasında:“Bugüne kadar iptal edilen ve ertelenen nikah ve düğünlerin yeniden başlayacağı yaz sezonuna ‘Merhaba’ diyeceğiz. Bilindiği gibi ihracatta başarılı bir grafik izleyen meslektaşlarımız, ihracat kalemlerini büyük oranda yolcu beraberi gerçekleştirilen satışlarla gerçekleştiriyor. Bu nedenle kuyumculuk için uçak kargo hariç, yolcu trafiğine, yurt dışı uçuşların halen kapalı olması iç piyasanın önemini daha da artırdı.” ifadelerini kullanıştı.

Atayık: “Aylardır sektörümüz büyük oranda kapalıydı, fiyat yükselişleri dönemlerinde geçici olarak yaşanan hurda dönüşü dışında herhangi bir hareketlilik yoktu. İç piyasa ve ihracatta yüzde 50’nin üzerinde kayıplar yaşadık. Ancak, bu durumu tersine çevirmek bizim elimizde… Türk kuyumculuk sektörünün, güçlü altyapısı, yetişmiş kalifiye eleman potansiyeli ve her koşula hızla uyum sağlayan esnek çalışma tarzıyla geçen sürede yaşanan kayıpları hızla tersine çevireceğine inanıyoruz.”şeklinde konuşmuştu.

Salgın sonrasında 300 lira seviyelerinden yükselişine başlayan gram altın fiyatları yatırımcısına çok kısa bir süre içinde yüzde 30 gibi alışkın olmadığımız kazançlar sağladı. Herkes fiyatların sert bir şekilde düşmesini beklerken, dolar kurunun 7,22 lira seviyelerine kadar yükselmesi altın fiyatlarını yukarıda tuttu. 18-22 Mayıs haftası itibariyle dolar kurunda da yaşanan düşüşler aşırı yüksek altın fiyatlarının da geri çekilmeye başlamasına neden oldu. Haftaya 390 lira seviyesinde başlayan altın gün içinde 374 lira seviyelerine kadar geriledi. Peki bu altın fiyatlarındaki düşüş devam edecek mi, yoksa küçük bir geri çekilme yaşayan altın aldığı güçle birlikte artmaya devam mı edecek? Uzman yorumları ve güncel analizlerle birlikte altın fiyatlarında yaşanacak değişimleri hep birlikte inceleyelim.

20 Mayıs Altın Fiyatları

Teknik analizimize başlamadan önce değerli okurlarımızla güncel altın fiyatlarını paylaşalım. Serbest piyasada işlem gören altın fiyatları şu şekilde:

Gram altın: 380,59 TL

Çeyrek altın: 620,80 TL

Cumhuriyet altını: 2473,90 TL

Altın ONS fiyatı: 1744,84 dolar

Yarım altın: 1237,55 TL

22 ayar bilezik: 353,57 TL

Bugün BIST 100 yatırımcıları yüzde 2.2 kar ederken dolar, euro,altın,petrol ve bono yatırımcıları kayıp yaşadı. Altın yatırımcıları için yüzdelik oran eksi %0,78. Peki kayıplar devam edecek mi? Altın fiyatları nereye kadar düşer ve ne zaman yükselmeye başlar? Hep birlikte teknik analiz araçlarıyla birlikte incelememize başlayalım.

20 Mayıs Altın Teknik Analizi

20 Mart tarihinde yükselişine başlayan altın fiyatları koronavirüs salgını boyunca dünya genelinde en güvenli yatırım aracı olarak görülmeye devam etti. Borsalarda yaşanan tarihi düşüşlerden sakınmak ve yatırımlarını farklı platformlarda değerlendirmek isteyen yatırımcılar altın fiyatlarına sert atak gerçekleştirdi. Arz-talep dengesinde yaşanan değişimler sonucu altın fiyatlarının 400 liraya kadar yükseldiğine şahitlik ettik. En son analiz yazımızda gram altın için fiyat beklentimizin 400 lira olduğunu belirtmiştik ve bu hedefimizi gerçekleştirdik. Uzun vadede artış beklense de, gram altın fiyatlarında bir geri çekilme yaşanacağı tüm analistlerin ortak görüşü.

Günlük fiyat değişim grafiğimizde görüldüğü üzere altın fiyatları haftaya kırmızı mumlarla başlangıç yaptı. 378 lira destek seviyesinin altına sarkmalar gözlemlesekte gün sonu fiyat kapanışı 380 lira seviyelerinde oldu. Altın fiyatlarının 378 lira seviyesinin altına düşmesi durumunda kısa süreli de olsa düşüş trendine girmesi bekleniyor. Altın alacaklar dikkat! Altın almak isteyen ancak güzel bir giriş noktası arayan okurlarımız için, uzmanların alım noktası beklentisi 350-360 lira bandında bulunmaktadır. Altın almak isteyen okurlarımızı bu fiyat aralığını beklemesi ve daha düşük fiyatlardan altın alması kendilerine daha çok kar getirecektir. Altın fiyatlarının bu seviyelere düşeceği tarih ise Haziran ayının ilk haftası olarak bekleniyor. Dolar kurunda yaşanan değişimler ve basında çıkacak haberlerle tabiki tarihlerde değişimler veya farklı fiyat hareketleri gözlemlenebilir. Sizde altın fiyatları ve beklentileriniz hakkındaki görüşlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı