Altın fiyatları 14 Ağustos cuma kaç TL? Gram ve çeyrek altın ne kadar oldu?
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Altın fiyatları 14 Ağustos cuma kaç TL? Gram ve çeyrek altın ne kadar oldu?

ALTIN

14 Ağustos 2020 Cuma 07:12:47

Son Güncelleme: 14/08/2020 00:27:43

Altın fiyatları 14 Ağustos cuma kaç TL? Gram ve çeyrek altın ne kadar oldu?

Haftanın kapanış günü 14 Ağustos 2020 Cuma günü itibariyle altın fiyatları vatandaşlarımız tarafından merak ediliyor. Geçtiğimiz günlerde sert ataklarla birlikte yükselişe geçen gram, çeyrek, yarım ve cumhuriyet altını fiyatları sert bir geri çekilme yaşadı. Teknik analiz ve uzman yorumlarıyla birlikte 14 Ağustos altın fiyatları kaç TL sorusunu araştırdık.

En güvenilir yatırım aracı olarak görülen altın, koronavirüs sürecinde yatırımcısına yüksek kazançlar sağladı. 300 lira seviyelerinden yükselişe geçen altın fiyatları geçtiğimiz günlerde 490 TL seviyelerine kadar yükseldi. Altın yatırımcısına kısa bir süre içinde yüzde 35’e kadar kazanç fırsatı sundu. Sert ataklarla birlikte fiyatı 500 liraya yaklaşan gram altın, aynı şekilde sert bir düşüş yaşayarak 430 lira seviyelerine kadar geriledi.

Altın fiyatlarında yaşanan düşüşün temelde iki sebebi vardı. Bunlardan birincisi; fiyatın biranda sert bir şekilde yükselmesi. Temmuz ayının son haftasında fiyatı 400 lira olan gram altın, yaklaşık 2 hafta içinde 491,67 liraya kadar yükseldi. Kısa bir süre içinde yüzde 30 kar eden yatırımcılar karını alarak piyasadan çekildi. Panik satışlarının başlaması, stoploss ların devreye girmesi ve zararına satışlarla birlikte fiyat 430 liraya kadar geriledi. Fiyatın sert bir şekilde düşmesinin ikinci sebebi ise; Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından yapılan koronavirüs aşısı haberi oldu. Bilindiği üzere dünya genelinde savaş ve kaos dönemlerinde en güvenilir yatırım aracı olarak altın görülür. Hayatın ve ticaretin normale dönmesiyle birlikte ise yatırımcılar altınlarını bozdurarak borsa veya dövize yönelir. Korona aşısının bulunduğu haberleri ve Rus Sağlık Bakanlığı’nın aşıyı onaylamasıyla birlikte altın fiyatlarında sert bir düşüş gözlemlendi.

14 Ağustos Altın Fiyatları

Altın fiyatlarının ciddi şekilde yükselmesiyle birlikte Kapalıçarşı’da en çok alım-satım işlemleri gerçekleştiren gram altın güne yükselişle başladı. 14 Ağustos 2020 Cuma günü altın fiyatları 458,30 TL alış, 458,38 lira satış fiyatları üzerinden işleme başladı.

Çeyrek altın fiyatları ise 745 TL alış, 762,30 TL satış fiyatları üzerinden işlem gördü. Günlük puantajda ise yüzde 0,79 kar oranı sağladı.

14 Ağustos Cuma açılış fiyatlarıyla birlikte Yarım altın fiyatları 1485 TL alış, 1524 TL satış rakamları üzerinden işleme başladı.

Yatırımcıların gözdesi Cumhuriyet altını 2970 TL den alınırken, 3026 TL den satışa sunuldu.

Serbest piyasalarda altın ONS fiyatı 1945 dolar, 22 ayar bilezik ise 418 lira üzerinden işlem görmektedir.

Toplu bir şekilde ifade etmek gerekirse;

Gram altın: 458,30 TL

Çeyrek altın: 745 TL

Yarım altın: 1485 TL

Cumhuriyet altını: 2970 TL

Altın ONS: 1945 dolar

22 ayar bilezik: 418 TL

Altın Fiyatları Yeniden Yükselecek Mi?

Altın fiyatları konusunda analistler ikiye ayrılmış durumda. Bir taraf altın fiyatlarının sert düşüşü yatırım yapacaklar için son alım fırsatları sunarken, bazı analistler altın fiyatlarının haberlerin etkisiyle daha da gerileyeceğini savunuyorlar. Rusya’dan gelen aşı haberlerinin doğrulanması ve aşının diğer ülkelere satışının başlayacağı haberleri doğrulanırsa altın fiyatlarında düşüş gözlemleyebiliriz. Diğer yandan enfekte hasta sayısı dünya genelinde yeniden artışa geçti. Hastalığın etkilerinin artmasıyla birlikte altın fiyatlarında yeniden bir yükseliş gözlemleyebiliriz. Kısacası koronavirüs salgınının durumu altın fiyatları üzerinden belirleyici bir rol oynayacak.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı