Altın alacaklara kuyumculardan uyarı geldi! Alırken bunlara dikkat edin
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Altın alacaklara kuyumculardan uyarı geldi! Alırken bunlara dikkat edin

ALTIN

8 Ağustos 2020 Cumartesi 03:13:19

Altın alacaklara kuyumculardan uyarı geldi! Alırken bunlara dikkat edin

Altın fiyatlarında son günlerde hareketli saatler yaşanıyor. İzmir Kuyumcular Odası Başkanı Turgay Baransel, altına yatırım yapacaklar için kritik uyarılarda bulundu.

Döviz bürolarının altın alım satım yetkisi olmadan haksız rekabete girmesi son günlerin gündem konusu oldu. İzmir Kuyumcular Odası Başkanı Turgay Baransel, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, altının sahte olup olmadığı döviz bürosunda ustalık belgesi olmadan çalışan kişiler tarafından anlaşılmadığını ve bu yüzden vatandaşların mağdur olduğunu belirtti.Baransel, vatandaşları altın yatırımı yapacakken dolandırılmamaları konusunda önemli uyarılarda bulundu.

Altın yatırımı yapacak kişilere İzmir Kuyumcular Odası Başkanı Turgay Baransel uyarı yaptı. Baransel, altın alışverişlerinin kişinin güvendiği kuyumculardan yapılması gerektiğini hatırlattı. Bununla birlikte, pek çok kişinin tercih ettiği döviz bürolarının altın alma yetkileri bulunmadığını ve kuyumcuların sahip olduğu ustalık belgesine sahip olmadıklarını belirtti. Yakın zamanda döviz bürosundan alınan sahte ata altın vakası yaşadıklarını ve hangi döviz bürosundan alındığını tespit edemediklerini hatırlattı. Döviz bürolarının, bu konuda uzmanlığı olmadığı için altının sahte olup olmadığını anlamadığını vurguladı.

HEM YATIRIMCI HEM ESNAF KÖTÜ ETKİLENİYOR

Sahte altın alımı hem yatırımcıya hem kuyumcu esnafa zarar veriyor. Baransel, döviz bürolarının, sadece kuyumcularda yer alan fiyat tabelasına aykırı satış yaptığını ve hurdadan 25-30 lira düşük fiyatla satış yaparak esnafların da ekmeğiyle oynadığını dile getirdi. Ustalık belgesine sahip olmadıkları için sattıkları altının sahte olduğunu anlamadıklarını ve bu yüzden vatandaşları zarara soktuklarının altını çizdi.

Baransel,internetten yapılan satışlar ve sahte altınlarla alakalı darphaneye yazı yazdıklarını söyledi.İzmir Cumhuriyet Savcılığı’na, basılan sahte altınlar için ceza uygulanmaması konusunda suç duyurusunda bulunduklarını da sözlerine ekledi.

GERÇEK ALTIN SESİNDEN ANLAŞILIYOR

Uzun yıllardır Kemeraltı Çarşısı’nda kuyumculuk yapan Sinan Duran da mağduriyetlerini dile getirdi. Normalde altının sadecekuyumcularda bozdurulması gerektiğini vurguladı. Duran, vatandaşların altını sadece her ay altınlarını analize gönderen kuyumculardan almasını istedi. Yapılan analiz sayesinde altının sağlamlığı test ediliyor, bu yüzden daha güvenilir bir alışveriş oluyor. tek isteğimiz altını kuyumculardan alsınlar. İşinin uzmanı olan kişilerin altının sahte olup olmadığını sesinden bile anladığını dile getirdi. Eğer altından demir çınlaması gibi bir ses gelirse altının gerçek olduğu anlaşılır dedi.

SORUN YAŞANIRSA ADRES BELLİ

Vatandaşların altın alırken ve satarken kuyumcuları tercih etmelerinin başlıca sebeplerinden birinin herhangi bir sorunla karşılaşmaları durumunda müracaat edecekleri yeri bilmeleridir. Döviz bürolarında işlenmemiş altın satılırken, kuyumcular işlenmiş altın satıyor ve bu yüzden genellikle sorun çıkmıyor.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı