Altın 400 liraya koşuyor! 6 Mayıs gram altın fiyatı ne kadar?
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Altın 400 liraya koşuyor! 6 Mayıs gram altın fiyatı ne kadar?

ALTIN

6 Mayıs 2020 Çarşamba 01:31:58

Altın 400 liraya koşuyor! 6 Mayıs gram altın fiyatı ne kadar?

Gram altın fiyatları 6 Mayıs Çarşamba gün başlangıcı itibariyle Kapalıçarşıda işlem görmeye başladı. Spekülatif haberlerin tersine haftaya yükselişle başlayan altın fiyatları, vatandaşlarımız tarafından merak ediliyor. 6 Mayıs tarihinde gram altın fiyatlarında yaşanan artış ve önümüzdeki süreçte yükselecek mi, düşecek mi sorularının cevabını teknik analiz bölümünde sizler için ele aldık.

Haftaya 380 TL ile başlayan gram altın, iki gün içinde gelen alımlarla birlikte fiyatını 390 liraya kadar yükseltti. Piyasalarda çıkan son haberler altın fiyatlarının düşeceği yönündeydi ancak beklenen senaryo şuanlık gerçekleşmedi. Dört günlük kırmızı mumların ardından gram altın 380 lira bandından geri dönüş yaşadı. Peki bu yükseliş nereye kadar devam edecek, altın fiyatları düşecek mi yoksa yükselecek mi? Uzmanların teknik analizleri ve yorumlarıyla 6 Mayıs altın fiyatlarını sizler için araştırdık.

Düşüş Bekleniyordu

Nisan ayının son günlerinde Rusya Merkez Bankası’nın 120 milyar dolar değerinde altın satacağı haberleri, altın fiyatlarının düşeceğine işaret etmişti. Petrol fiyatlarında yaşanan sorunlar nedeniyle nakit ihtiyacını karşılamak isteyen Rusya, ilk çare olarak altın rezervini küçültme kararını duyurdu. Bu haberin piyasalarda spekülatif fiyat yönlendirmesine neden olacağı tahmin ediliyordu. Özellikle altın fiyatlarının son günlerde ciddi şekilde yükselmesi, sert düşüşleri tetikleyebilirdi. Konu hakkında açıklama yapan Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabbiullina, “Risk algılamamız değişmedi. Altının oldukça volatlbir varlık olduğunu biliyoruz, ancak avantajları var” ifadelerini kullanmıştı.

Koronavirüs salgını sonrasında 20 Mart tarihinde yükseliş trendine başlayan altın fiyatları, küçük bir düzeltmenin ardından artışa devam ediyor. Altının düşeceği ve bazı ülkelerin altın rezervlerini düşüreceği haberleri, altın fiyatlarında ters etki yarattı. Altın fiyatlarının düşmesi beklenirken, fiyatlarda yüzde 3 oranında artış gözlemlendi. Haftaya 380 lira seviyelerinde başlayan gram altın, haberimizi yazdığımız an itibariyle 388 lira üzerinden işlem görmektedir. Peki 6 Mayıs Çarşamba günü itibariyle altın fiyatları ne olacak ve önümüzdeki günlerde altın fiyatları yukarı mı, aşağı yönlü mü devam edecek. İşte teknik analiz ve uzman yorumlarıyla altın fiyatları hakkında beklentiler.

6 Mayıs Gram Altın Fiyatı

İstanbul Kapalı Çarşı’da 6 Mayıs 2020 Çarşamba altın fiyatları güne hareketli başladı. Gelen taleplerle birlikte gram altın güne 388 lira ile başladı. Gram altın bu yükselişiyle birlikte yatırımcısına hafta açılışından itibaren yüzde 3 kar getirdi. Altının ONS fiyatıda artışa geçerek 1706 dolar seviyelerine kadar yükseldi. Cumhuriyet altını 2500 lira, yarım altın 1250 lira, çeyrek altın 628 lira seviyelerinden işlem görmeye başladı. Beklenenin aksine haftaya yükselişle başlayan altın fiyatları yatırımcıların aklını karıştırdı. Birçok altın yatırımcısı fiyatların düşüş beklentisiyle altınlarını erkenden satarak, nakit pozisyonda işlem beklemeye başladı. Fiyatların yükselmeye başlamasıyla birlikte, altına yatırım yapacaklar uygun giriş pozisyonları aramaktadırlar. Peki, altında yaşanan bu yükseliş geçici mi, yoksa altın fiyatları artmaya devam edecek mi? Uzman yorumlarıyla birlikte haftalık altın fiyatları analizini hep birlikte inceleyelim.

Altın Fiyatları Teknik Analizi

Dış basında çıkan spekülatif haberler altın fiyatlarındaki analizleri olumsuz yönde etkilemedi. Koronavirüs salgını sonrasında yükseliş trendine giren altın fiyatları hala yükselmeye devam ediyor. Herkes tarafından merak edilen soru ise  fiyatlar ne kadar yukarıya çıkacak? Analistler tarafından yapılan incelemelere göre gram altın fiyatının 400 lira psikolojik sınıra kadar yükseleceği tahmin ediliyor. Mevduat faizlerinde yaşanan düşüş, ikinci el araçlarda yüksek fiyat, düşük talep durumu yatırımcıları altına yatırım yapmaya yönlendirdi. Teknik analiz araçlarınında önümüzdeki günler için olumlu sinyaller vermesi, gram altının yakın bir süreçte 400 lira seviyelerine kadar yükseleceğine işaret etmektedir. Altın fiyatlarına gelecek sert ataklar 6-7-8 Mayıs tarihlerinde 400 lira seviyeleri görmemize neden olabilir. Bu noktadan giriş yapacak vatandaşlarımız için gram altın yüzde 4 gelir potansiyeli barındırıyor.

Tam bu noktada sevgili okurlarımızı uyarmak gerekir ki, altın fiyatları yaklaşık 45 gündür solumsuz artışını devam ettiriyor. Uzmanlar tarafından yapılan analizlerde yakın bir süreçte fiyatların doyum noktasına gelerek, 365 lira bandına kadar gerileyeceği tahmin ediliyor. Bu nedenle giriş fiyatı veya panik satışları konusunda dikkatli olmak, okurlarımızı bu noktada maddi kayıptan koruyacaktır. Ek olarak belirtelim ki, sitemizde yer alan içerikler yatırım tavsiyesi olmayıp okurlarımızı piyasalar hakkında bilgilendirme amaçlı yazılmaktadır.

6 Mayıs gün başlangıcı itibariyle gram altın fiyatları 388 liradan Kapalıçarşı’da işlem görmeye başladı. Yakın süreçte 400 lira bandına kadar yükselmesi beklenen gram altın vatandaşlarımız tarafından aşırı talep görmektedir. Hafta kapanışı fiyatlarıyla birlikte bir sonraki teknik analiz yazımızda sizleri muhtemel senaryolar hakkında bilgilendireceğiz. Sizlerde altın fiyatları hakkındaki düşüncelerinizi yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı