Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

23 Temmuz altın fiyatları ne kadar? Gram ve çeyrek altın kaç TL?

23 Temmuz 2020 Perşembe 07:12:46

Son Güncelleme: 23/07/2020 00:28:39

23 Temmuz altın fiyatları ne kadar? Gram ve çeyrek altın kaç TL?

Düğün sezonunun açılmasıyla birlikte altına talep artmaya başladı. 23 Temmuz 2020 Perşembe itibariyle gram, çeyrek, cumhuriyet, reşat altını fiyatları vatandaşlarımız tarafından merak ediliyor. Altın fiyatları ne kadar oldu?

Düğünlerde altın takmak isteyen vatandaşlar, altın fiyatlarındaki artış nedeniyle alternatif yollara başvurdu. Yoğun talepte bulunulan yarım altının yanı sıra, yarım gram altına da rağbet arttı. Artan fiyatlarla birlikte düşük ayardaki altınlar vitrinlerde yerini aldı.

23 TEMMUZ GÜNCEL ALTIN FİYATLARI

Gram altın fiyatlarında rekor yükseliş devam ediyor. Altının onsu 9 yılın en yüksek seviyesini gördü ve 1866 dolara yükseldi. Ons altın yükseldikçe gram altının da fiyatı arttı. Dün 405 lira olan gram altın güne 410 liraya yükselerek başladı. Cumhuriyet altının alış fiyatı 2.656 liraya, yarım altının alış fiyatı da 1.328 liraya yükseldi. Çeyrek altın da 674 lira seviyesinden alınıyor.

DÜĞÜNLERDE ALTINA ALTERNATİF ARANIYOR

Vatandaşlar, altın fiyatlarındaki artış yüzünden alternatif aramaya başladı. Çeyrek altın 675 liraya satılmaya başladığı için düğünlerin yeni gözdesi gram altın ve yarım gram altın oldu. 220 liraya satılan yarım gram altına ve 411 liraya satılan gram altına yoğun ilgi gösteriliyor.

Gramajı düşük ürünlere ilginin arttığını ifade eden kuyumcu mağazası işletmecisi Yasin Mehmet Eryılmaz, altının fiyatındaki artışın devam ettiğini hatta yılbaşına doğru daha da artacağını öngördüklerini belirtti. Salgın nedeniyle kapalı olmaları ve düğünlerin ertelenmesi nedeniyle satışları düşen kuyumcular, 1 Temmuz’da düğün sezonunun açılmasıyla birlikte işlerin yoğunlaştığını söyledi.

Eryılmaz, artan fiyatlar nedeniyle, düğün yapacak olan kişilerin mecburen altın aldığını ama 5 altın almak yerine 3 aldığını, bileziklerde hafif ürünlere yöneldiklerini açıkladı. Düğünlerde para takmak yasaklandığı için gram ve yarım gram altınlara yoğun ilgi gösterildiğini sözlerine ekledi.

ARTIK VİTRİNLERDE 8 AYAR ALTIN BULUNUYOR

Bir diğer işletmeci Mehmet Mamik, fiyatlar yükseldikçe düşük ayar altınlar da vitrinlerde yerini aldı, bu kuyumcu esnafını kötü etkiledi dedi. İnsanların alım gücü düştükçe altın bozdurmaya yöneldiklerini, bu süreçte yatırımcıların alım yaptığını belirtti. Yapılan açıklamaya göre, eskiden 10 kişi alım yapıyorken şimdi ise 3 kişi yapıyor.

14 ayar olan bir setin eski fiyatı 5 bin lirayken altın fiyatlarının yükselmesiyle birlikte 9-10 bin lira oldu. Bu yüzden altın ayarı düşürülmeye başlandı. Mamik, eskiden vitrinlerde 8 ayar altın bulunmadığını, artık artan talep yüzünden 8 ayar ürünlerin de mevcut olduğunu söyledi.

ALTIN KAPLAMA GÜMÜŞ TAKILARA TALEP ARTTI

Gram ve yarım gram altınlara alternatif olarak altın kaplama gümüş takılara rağbet arttı. Maddi olarak altın alamayacak durumda olan vatandaşlar istediği her takıyı bu yöntem ile altının dörtte biri fiyatına yaptırabiliyor.

GÜMÜŞ FİYATLARI DA ARTIYOR

23 Temmuz sabahı itibariyle gümüşün ons fiyatı son 7 yılın en yüksek seviyesine çıktı. Saat 9.41 itibariyle yüzde 5.87 artış gösteren ons gümüş 22.50 dolar seviyesinden işlem görüyor. Gram gümüş ise yüzde 6.30 artış gösterdi ve 4.96 lira seviyesinde hareket ediyor.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yeni Haberler

Yukarı