12 Temmuz altın fiyatları ne kadar? Çeyrek ve gram altın fiyatları yükselecek mi?
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

12 Temmuz altın fiyatları ne kadar? Çeyrek ve gram altın fiyatları yükselecek mi?

ALTIN

12 Temmuz 2020 Pazar 00:01:17

Son Güncelleme: 11/07/2020 22:39:54

12 Temmuz altın fiyatları ne kadar? Çeyrek ve gram altın fiyatları yükselecek mi?

Altın fiyatlarında yaşanan hareketli günlerden sonra 12 Temmuz 2020 Pazar günü altın fiyatları kaç TL sorusu vatandaşlarımız tarafından merak ediliyor. Serbest piyasalarda yaşanan gelişmeler doğrultusunda gram altın, çeyrek altın fiyatları ne kadar?

Altın fiyatları ve altın piyasası her gün değişmekte gerek parasını korumak isteyen vatandaş gerekse yatırım yapmak isteyen vatandaşlar dikkatlice altın fiyatlarını takip etmekte.

Öte yandan ülkemizde en çok talep edilen ve güvenilir olarak değerlendirilen yatırım araçlarının başında ise yine altın gelmekte. Korona virüsü salgını süresince ise piyasalar da yaşanan dalgalanmalar ve artan risklerle birlikte altın, güvenli bir liman olarak değer kazanmaya devam etti.

Öte yandan ons altın son 9 yılın zirvesini gördü ve değerini 1818 dolar bandına kadar çıkardı. Gram altınsa yine ons fiyatlarındaki artışla birlikte 401 Türk lirasını görerek tarihi rekor kırdı.

Troyİş Geliştirme Yöneticisi Doğukan Çiçek altındaki son gelişmeleri değerlendirdi. Çiçek, salgın döneminde meydana gelen bu risk sürecinin sürmesi dahilinde ve merkez bankalarının düşük faiz politikalarına devam etmesinin olumlu yönde bir etki yarattığını belirterek, altında yeni bir rekor görülebilir dedi. Çiçek aynı zaman altın konusunda iki ana unsura dikkat çekti. Çiçek, salgın ile birlikte bir risk ortamının geldiğini ve ikinci olarak da merkez bankalarında yaşanan gelişmeleri işaret etti. Merkez bankasının faizleri negatif yönde çekmesi olarak açıklayan Çiçek, şirketlerin kazanamadıkları kazançlar sonucunda bir kazanım sağlayamayacaklarını ve bir noktadan sonra hisse senedi anlamında riskler fiyatlanmaya başlayacak yorumunda bulundu. Fakat altın içinse bu durumun geçerli olmadığını açıklayan Çiçek, risklerin fiyatlanmasının ise altını bir güvenli liman olarak göz önüne çıkaracağını belirtti.

BİR SÜRE DAHA YÜKSELEBİLİR

Çiçek, altındaki yükselişlerin bir zaman daha devam edebileceğini ons altının ise 1930 dolar bandını aşarak yeni bir rekora imza atabileceğini belirtti.

Öte yandan Troyİş Geliştirme Yöneticisi Doğukan Çiçek, altının gram fiyatları hakkında da değerlendirme yaparak altının son zamanlarda 396 Türk lirası bandına kadar çekildiğini hatırlattı. Fakat Doğukan Çiçek, sonradan atılan adımlarla birlikte yine yukarı yönlü hareketlerine devam eden altının bu 399,4 Türk lirasını zorladığını aktardı.

Öte yandan info yatırım ise yine altın konusunda birtakım değerlendirmeler yaptı;

Altının hafta içerisinde 1800 Amerikan dolarının üzerine çıktığını belirten analizde altının yine bu bandı korumayı başardığını fakat küresel anlamda ekonomilerde endişelerin yükselmesi ve risk alma eğiliminin de azalmasıyla birlikte güvenli limanlara talebinde arttığı belirtildi. Güvenli limanlara olan yönelimle birlikteyse ise altında yukarı yönlü ilerlemeler meydana geliyor. Bir diğer taraftan Cleveland Fed Başkanı Mester’ın açıklamaları da yine piyasalarda hareket yarattı. Mester, korona virüsün Amerika’da tekrar hızlı bir şekilde ilerlediğini belirtti ve bu da ekonomideki toparlanmaya olan inançlar zarar verdi. Bu açıklamayla birlikteyse yine altında yukarı yönde yükseliş devam etti.

Öte yandan ise Amerikan Başkanı Donald Turmp’ın virüse dair aşının kısa süre içinde bulunacağına inandığını belirtmesi ise altında aşağı yönde hareketlere sebep oldu.

Piyasaların şekli ise Amerika’dan gelecek olan ÜFE verilerine göre yeniden şekilleneceğe benziyor. Alınan veri ile birlikte şüphesiz küresel anlamda haraketlilik olacak.

12 Temmuz Altın Fiyatları

12 Temmuz 2020 Pazar günü itibariyle serbest piyasalarda altın fiyatları şu şekilde:

Gram altın – 397 TL

Çeyrek altın – 645 TL

Yarım altın – 1292 TL

Cumhuriyet altını – 2585 TL

Reşat altını – 2620 TL

ONS altın – 1797 dolar

Haftanın açılış fiyatlarıyla birlikte haftalık teknik analizimizi sizlerle paylaşıyor olacağız. Altın fiyatları hakkındaki düşüncelerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

 

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı