Almanya'dan Türkiye'ye 71 Milyon Euro'luk Hibe Desteği

Alman Kalkınma Bankası, KOSGEB'e yönlendirilmek üzere 71 milyon 350 bin Euro tutarını aşmayan hibe vereceğini açıkladı. Almanya'dan Türkiye'ye hibe edilecek bu parayla ilgili ilk resmi açıklama geldi…

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Haber Kredi - Serhat KARAMAN

Türkiye’de zaman zaman en önemli tartışma konularından biri haline gelen Suriyeli mültecilerin durumunu yakından ilgilendiren bir haber paylaşıldı. Ekonomi basınında geniş yankı bulan habere göre Almanya’dan Türkiye’ye mülteci istihdamında kullanılmak üzere karşılıksız para verilecek. Türkiye'de Sosyal ve Ekonomik Uyumu Teşvik Etmek İçin Özel Sektörün Güçlendirilmesi Projesinde yeni bir adım atıldı.

Almanya 71 Milyon Euro Hibe Edecek

Türkiye Cumhuriyeti Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Alman Kalkınma Bankası arasında 13 Ocak 2021'de imzalanan Hibe ve Proje Uygulama Sözleşmesi kapsamında yeni bir adım atıldı. Finans basınında geniş yankı bulan habere göre, Alman Kalkınma Bankası, Türkiye’ye mülteci istihdamı konusunda karşılıksız para verecek. Bu uygulamada çıkan karar, Resmi Gazete’de resmen yayımlandı.

Buna göre, Alman Kalkınma Bankası, proje yürütücü kuruluş olan KOSGEB'e (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı) yönlendirilmek üzere hibe verecek. Proje kapsamında KOSGEB’in alacağı hibenin 71 milyon 350 bin Euro’yu bulabileceği açıklandı.

Suriye Mülteci Krizi İçin Hibe

Almanya’dan Türkiye’ye verilmesi planlanan 71 milyon Euro’luk karşılıksız paranın, sadece Suriye mülteci krizinden en çok etkilenen 15 ilde kullanılacağı açıklandı. Buna göre belirlenen 15 ilde uygun bulunan mülteciler ve Türk vatandaşları için yeni istihdam yaratılması desteklenecek. Resmi Gazete’nin son sayısında yayımlanan milletlerarası sözleşmeye göre, hibe, Suriye mülteci krizinden en çok etkilenen 15 ilde uygun bulunan mülteciler ile Türk vatandaşlarına iş sağlanacak.

KOSGEB tarafından kullanılacağı açıklanan hibenin, yatırımları etkinleştirmesi ve kayıtlı istihdamı tetiklemesi bekleniyor. Ayrıca ağırlıklı olarak Suriyelilere ve Türklere ait olan işletmelere destek sağlamak amacıyla iki bileşenden oluşan hibeye onay verildi. Böylelikle Alman Kalkınma Bankası, KOSGEB'e yönlendirilmek üzere 71 milyon 350 bin Euro tutarını aşmayan hibe duyurusunu yaptı.

HABERİ PAYLAŞ: