Bankalardan ihtiyaç, konut ve taşıt kredisi çekebilmek için en önemli kriterlerin başında düzenli bir gelire ve sigortalı işe sahip olmak geliyor. Ancak Türkiye’de milyonlarca ev hanımı, bu kriterleri karşılamaması sebebiyle bankalardan kredi çekmekte zorlanıyor. İşte bu duruma bir çözüm getiren Akbank ile Yapı Kredi, ev hanımlarına özel kredi kampanyasını başlattı. Gelir belgesi talep edilmeyen ihtiyaç kredisinin şartları açıklandı.

Ev Hanımlarına Gelir Belgesi Olmadan Kredi

Ev hanımlarının bankalardan kredi çekebilmesinin önü açıldı. Buna göre ev hanımları kanıtlayabileceği bir gelire sahipse bankalardan hızlı bir şekilde kredi çekebilir. Bunun yanı sıra başvuru sahibinin kendi adına kayıtlı bir gayrimenkulü ipotek göstermesi de anında ihtiyaç kredisi çekmesini sağlar. Ancak ev ipoteğinde eşin rızası yazılı olarak bildirilmesi gerekir. Bu koşullar bankadan bankaya göre değişiklik gösterebilir.

Ev hanımlarının bankadan kredi çekebilmeleri için kredi borcunu ödeyebilecekleri bir belgeyi bulundurmaları önemlidir. Ayrıca başvuru sahibinin herhangi bir borcundan dolayı yasal ve idari takibinin bulunmaması, kredi taksitlerinin de aylık gelirinin yarısını geçmemesi gerekir. İpotek gösterilecek mal için eş rızasını yazılı bir şekilde sunan ev hanımlarına bankadan kredi verilebilir.

Akbank ve Yapı Kredi Ev Hanımlarına Özel Kredi Kampanyası

Bu koşulları sağlayan ev hanımlarına özel kampanya başlatan Akbank, ihtiyaç kredisi faiz oranını yüzde 1.67 olarak belirlemiştir. Üstelik kredi 36 ay vade seçeneği ile kullanılabilir. Bu kredi kampanyasından yararlanmak için ev hanımlarının kendilerine en yakın Akbank şubesine T.C. kimlik belgeleriyle başvurmaları yeterlidir.

Geniş bir müşteri kitlesi bulunan Yapı Kredi bankası da ev hanımlarına gelir belgesi talep etmeden 50 bin TL ihtiyaç kredisi veriyor. Yapı Kredi tarafından başlatılan ev hanımlarına ihtiyaç kredisi kapsamında yüzde 1.75 faiz oranı ve 36 ay vade seçenekleri sunuluyor. Başvurular Yapı Kredi şubelerinden yapılabiliyor.